Jak usunąć korzenie bambusa?

Uprawiając bambusy powinniśmy mieć świadomość ich szybkiego wzrostu oraz znać sposoby usuwania korzeni bambusa: ręczne, chemiczne, poprzez tworzenie barier mechanicznych wokół korzeni rośliny.

Bambusy to rośliny wieloletnie, lubiane szczególnie przez początkujących działkowców z powodu łatwości ich uprawy. Wśród różnych odmian i gatunków ozdobnych uwagę zwracają bambusy drzewiaste, okrywowe lub kępowe. Istnieją również odmiany do produkcji energetycznego brykietu. Niektóre występujące w Polsce odmiany charakteryzują się dużą trudnością w usuwaniu korzeni bambusa. Ich wyrywanie może przypominać walkę z perzem.

 

Ręczne i chemiczne usuwanie korzeni bambusa

 

Usuwanie korzeni bambusa może stać się problemem, ponieważ bambusy są roślinami o najgrubszych pędach na świecie. Najpowszechniej występującą odmianą jest bambus drzewiasty, którego grubość pędu jest ciągle taka sama również po zakończeniu wzrostu, ponieważ bambusy nie przyrastają na grubość. Niczym nie ograniczone pędy podziemne bambusów drzewiastych, otoczone pajęczyną korzonków, mogą się bardzo daleko rozrastać, zanim wypuszczą pędy nadziemne. Kiedy dostrzeżemy pędy bambusa wychodzące z ziemi, nie wykopujmy ich szpadlem czy innym narzędziem. Trzeba je cierpliwie wyszukać, wyciągnąć i z wyczuciem wyszarpywać z podłoża. Można również spryskiwać korzenie bambusa silnymi środkami chemicznymi, na przykład rundupem, ale efekty będą raczej znikome ze względu na ekspansywność rośliny, a takze niebezpieczne dla sąsiedztwa.

 

Mechaniczna bariera jako ograniczenie rozrostu korzeni bambusa

 

Innym sposobem na usunięcie korzeni bambusa jest stworzenie bariery wokół jego korzeni. Jeśli chcemy mieć bambusy drzewiaste w ogrodzie, wówczas bariera wokół ich korzeni jest konieczna, ponieważ pozwala na zatrzymanie rozrastających się roślin w przeznaczonym dla nich miejscu. W tworzeniu zapory nie należy wykorzystywać folii do oczek wodnych, czy nawet kilku ich warstw. Dla dużych okazów najlepiej zamontować specjalną barierę korzeniową już przy wkopywaniu rośliny do ziemi. Może nią być wytrzymała polietylenowa folia o grubości 1 mm, której nie przebiją korzenie bambusa. Zapora powinna całkowicie otaczać roślinę. Warto ponieść nieco większe wydatki na początku, niż mieć problem z sąsiadami, którzy nie przepadają za bambusami lub męczyć się z usuwaniem zbyt mocno rozrośniętych korzeni bambusa.

 

Usuwanie korzeni bambusa wykorzystywanego w produkcji energii cieplnej

 

Inną odmianą rośliny, gdzie problemem staje się usuwanie korzeni bambusa, jest tak zwana trzcina chińska lub trawa słoniowa uprawiana jest w Europie od kilku dziesięcioleci z powodu walorów ozdobnych oraz możliwości przerobienia jej na brykiety do ogrzewania. Bambusową trawą można wprost palić w piecach i ogrzewać pomieszczenia zimą. Ta popularna w ostatnich latach uprawa zyskała aprobatę ekologów. Jednakże tylko osoby uprawiające tę roślinę wiedzą o tym, iż w ziemi pod sadzonką tkwią korzenie, które są raczej nie do usunięcia z powodu długości, głębokości wrastania w podłoże oraz ich gęstości. Przecinanie, wyrywanie, karczowanie, podcinanie sprzyja lepszemu rozwojowi bambusa, podobnie jak się to ma w przypadku perzu. Ziemia, na której rośnie plantacja bambusa, staje się bezużyteczna i ulega dewastacji. Dlatego, aby zabezpieczyć przyległe pola, należy wokół plantacji bambusów wybudować betonowe głębokie zapory.