Jak usunąć plamy ze smaru

Do usuwania plam ze smaru można użyć profesjonalnych wybielaczy, ale może także wystarczyć benzyna, terpentyna lub kawałek masła.

Zanim sięgniemy po detergenty, których szeroki asortyment możemy znaleźć w sklepach z artykułami chemicznymi, warto spróbować domowych sposobów na usuwanie plam ze smaru. W większości przypadków, szczególnie gdy plama jest jeszcze świeża, przynoszą one bardzo dobre rezultaty.

 

 

  • Masło, pasta, benzyna i terpentyna

Aby skutecznie usunąć plamę powstałą po kontakcie ze smarem, pod zaplamioną tkaninę podkładamy grubą warstwę ligniny lub papierowych ręczników, które mają bardzo dobre właściwości absorpcyjne. Następnie plamę natłuszczamy masłem i pozostawiamy na pół godziny. Po tym czasie usuwamy nadmiar masła i czyścimy tkaninę gazą zamoczoną w benzynie lub terpentynie. Zarówno podkład jak i gazę należy kilkakrotnie wymienić. Po czyszczeniu materiał należy wyprać w delikatnym środku piorącym.
Natłuszczoną masłem,smalcem lub olejem plamę można także posypać mąką ziemniaczaną, która wchłonie nadmiar tłuszczu. Po trzydziestu minutach pierzemy zabrudzoną tkaninie przy użyciu płynu do mycia naczyń lub plamę zwilżamy roztworem amoniaku i spłukujemy czystą wodą.
Szczególnie delikatnie należy obchodzić się z tkaninami jedwabnymi. Czyścimy je podobnie jak tkaniny bawełniane, z tą różnicą, że zamiast amoniaku używamy boraksu. Do dziesięciu łyżek wody dosypujemy jedną łyżkę boraksu. Boraks jest doskonałym i tanim środkiem myjącym, który w gospodarstwie domowym ma wiele zastosowań. Oprócz smaru doskonale usuwa plamy z wina, kawy czy herbaty. W ostateczności, gdy wszystkie inne sposoby okażą się zawodne, możemy spróbować wywabić plamę za pomocą pasty do zębów. Na plamę nakładamy warstwę pasty i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie usuwamy jej nadmiar przy pomocy szorstkiej szczotki i pierzemy. Metoda ta jednak nie zawsze jest skuteczna

 

 

  • Praktyczne wskazówki i środki ostrożności

Bez względu na to czy staramy się usunąć plamę ze smaru za pomocą domowych sposobów czy stosujemy środki chemiczne przed rozpoczęciem czyszczenia należy wykonać próbę na niewidocznej części garderoby. Nie zawsze jesteśmy w stanie określić jakie barwniki zostały użyte przy jej produkcji i zastosowany środek może doprowadzić do odbarwienia. Plamy ze smaru w żadnym wypadku nie można zaprasowywać. Spowoduje to nieodwracalne zmiany i jej utrwalenie. Nie pomogą wtedy żadne preparaty do wywabiania plam. Gdy plama nie jest utrwalona jej czyszczenie zawsze zaczynamy od zewnętrznych krawędzi. Postępowanie odwrotne może doprowadzić do tego, że plama zrobi się jeszcze większa. Jeśli pomimo naszych starań żadna z metod na usunięcie plamy ze smaru domowym sposobem nie powiodła się, możemy użyć dostępnych w sprzedaży, gotowych odplamiaczy. Trzeba wtedy dokładnie przeczytać skład, ponieważ wiele środków do usuwania plam to środki żrące. Ich opary mogą niekorzystnie wpływać na drogi oddechowe lub spowodować zatrucie. Pomieszczenie, w którym ich używamy powinno być odpowiednio przewietrzone, a ręce osłonięte gumowymi rękawiczkami.