Jak usunąć programy z autostartu

Aby usunąć programy z autostartu możemy skorzystać z polecenia "uruchom", które jest narzędziem systemowym Windows lub specjalnego programu do tego celu przeznaczonego.

Usuwanie programów z autostartu nie jest zalecane niedoświadczonym użytkownikom systemu Windows. Istnieje ryzyko wyłączenia ważnego procesu, który uniemożliwi dalszą pracę z systemem. Jeżeli jesteśmy jednak bardziej zaawansowanymi użytkownikami, dobrze jest zaopatrzyć się w program CCleaner, który oferuje usługę obsługi funkcji autostart lub skorzystać z systemowego narzędzia.

Autostart i jego rola przy starcie systemu

  • Autostart to polecenie systemu Windows, które uruchamia określone programy przy starcie systemu. Na nowo zainstalowanym systemie są to tylko podstawowe usługi takie jak sterowniki dźwięku, grafiki czy sieci. Usunięcie ich może w najlepszym wypadku powodować problemy z komponentem, za który odpowiadają. Jeśli nie jesteśmy pewni za co odpowiada dany wpis, nie należy go usuwać, a jesli koniecznie chcemy to zrobić, powinniśmy najpierw poszukać jego opisu w Internecie.
  • W miarę użytkowania komputera pojawia się coraz więcej wpisów w autostarcie. Większość programów nie pyta użytkownika o zezwolenie na dodanie wpisu w autostarcie - automatycznie dodają go i uruchamiane są każdorazowo przy wczytywaniu Windowsa, co jest przyczyną zaśmiecania autostartu.
  • Im więcej wpisów, tym więcej programów uruchamia się przy starcie systemu, co z czasem doprowadza to do znacznego spowolnienia pracy komputera oraz wydłużenia się czasu uruchamiania. Aby temu zapobiec należy usunąć programy z autostartu.

Usuwanie niepotrzebnych wpisów
Usunąć programy z autostartu można na dwa sposoby.

  • Za pomocą programu CCleaner. Jeżeli zdecydujemy się na ten sposób, należy uruchomić program i przejść do zakładki "narzędzia". Będąc w tej zakładce klikamy przycisk "autostart". Za pomocą prawego przycisku myszy wybieramy interesujące nas niepotrzebne wpisy i je dezaktywujemy za pomocą komendy "wyłącz". Możemy je również usunąć, wciskając przycisk "usunięcie wpisu". W przypadku dezaktywacji w każdej chwili możemy uruchomić wpis ponownie za pomocą kliknięcia. Jeżeli zdecydujemy się na usunięcie, przywrócenie wpisu będzie wymagało więcej wysiłku.
  • Aby osunąć programy z autostartu możemy również użyć polecenia msconfig. W tym celu klikamy pasek start. Jeśli nasz komputer posiada system Windows 7 lub Vista w polu wyszukiwania wpisujemy "uruchom" i akceptujemy, a w Windowsie XP w pasku Windows znajduje się konsola "uruchom", na którą klikamy. W wyświetlonej konsoli wpisujemy "msconfig" i przechodzimy do zakładki "uruchamianie". Dezaktywacja wpisu następuje poprzez odptaszkowanie odpowiedniego pola przy niechcianym wpisie. Po tej operacji musimy uruchomić ponownie komputer, który wyświetli informację, że dokonano zmian we wpisach systemowych. Jeżeli nie zaptaszkujemy pola "nie pokazuj ponownie tego komunikatu", będzie pojawiał się każdorazowo przy uruchamianiu systemu Windows. Polecenie msconfig jedynie dezaktywuje wpis, jest to operacja równoważna z "wyłącz" w CClenaerze. Program nie będzie się więcej uruchamiał, ale tę decyzję można łatwo odwrócić bliźniaczą operacją.