Jak usunąć przykry zapach z lodówki - porady domowe

Usuwanie przykrego zapachu z lodówki jest możliwe przy użyciu domowych sposobów. Wystarczy zlikwidować przyczynę nieprzyjemnej woni, umyć lodówkę wodą z sodą, a na koniec włożyć do środka naturalny pochłaniacz zapachów.

Nieprzyjemna woń wydobywająca się z lodówki jest problemem, którego trudno uniknąć po dłuższym używaniu sprzętu. Usuwanie przykrego zapachu nie musi wiązać się z zastosowaniem chemicznych środków. Sprawdzone domowe sposoby skutecznie rozwiążą nasz problem z brzydkim zapachem, a także zabezpieczą wnętrze lodówki przed gromadzeniem się pleśni.

Poznać przyczynę

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć zanim rozpoczniemy usuwanie przykrego zapachu, jest zbadanie jego przyczyny. Nieprzyjemna woń może pochodzić z pojemnika na wodę, który znajduje się pod lodówką. Należy go przede wszystkim gruntownie wyczyścić. Inną przyczyną mogą być resztki jedzenia, które nagromadziły się między półkami lodówki. Warto też sprawdzić, czy w lodówce nie zalęgła się pleśń. Należy też upewnić się, czy sprawne jest zasilanie sprzętu. Brzydki zapach często powstaje, gdy zasilanie jest odłączone, a lodówka nie utrzymuje prawidłowej temperatury.

Czyszczenie lodówki

Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie lodówki. W tym celu wyjmujemy z niej wszystko i odłączamy od zasilania. Półki moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Z sody oczyszczonej i wody przygotowujemy gęstą pastę, której należy użyć do wyczyszczenia wnętrza lodówki. Następnie dokładnie płuczemy resztki pasty i wycieramy lodówkę. Można także przetrzeć wnętrze urządzenia ściereczką skropioną octem. Zapobiega to powstawaniu pleśni. Umyte i wysuszone półki wkładamy na miejsce dopiero wówczas, gdy wszystko będzie suche.

Nowy zapach na dłużej

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnej woni, warto umieścić w lodówce coś, co pochłania zapachy. Dobrze sprawdza się mielona kawa wsypana do miseczki. Innym pochłaniaczem zapachu jest brykiet węgla drzewnego. Wystarczy umieścić kilka bryłek na półce w lodówce. Podobnie działa soda oczyszczona pozostawiona na spodeczku. Przekrojony owoc również skutecznie usunie przykry zapach. Najlepiej sprawdza się przekrojona na pół cytryna. Można także pozostawić w lodówce ściereczkę nasączoną ekstraktem z wanilii. Kiedy usuwanie przykrego zapachu zakończy się sukcesem, warto zapamiętać kilka wskazówek, by w przyszłości uniknąć podobnego problemu. Przede wszystkim nie należy wkładać do lodówki ciepłych potraw. Trzeba także systematycznie sprawdzać, czy na półkach nie ma nieświeżych produktów. Warto też raz na jakiś czas wyczyścić pojemniczek na wodę, znajdujący się pod lodówką.