Jak usunąć smar z rąk - domowe sposoby

By usunąć smar z rąk może wystarczyć benzyna, masło albo rozpuszczalnik ale by osiągnąć pożądany efekt, najlepiej połączyć działanie kilku środków.

Naprawiając samochód, rower, czy nawet broń, łatwo pobrudzić się smarem. Niestety pozbycie się takich plam może sprawiać problem, a usuwanie ich może okazać się szkodliwe dla dłoni. Należy zatem rozsądnie wybrać, czym usunąć smar z rąk. Istnieje kilka domowych sposobów. Oto osiem najlepszych.

 

 

 1. Pasty BHP
  Dostępne nawet w sklepach internetowych, doskonale radzą sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Można dobrać pastę do konkretnych plam. Jeżeli w jej składzie znajduje się piasek, to oprócz właściwości czyszczących, ma ona również właściwości ścierne. Dzięki temu nawet zaschnięte zabrudzenia zostaną usunięte. Pomoże także pozbyć się smaru, który wchłonął w zrogowaciały naskórek. Jeśli nie zawiera piasku, można dodać do niej drobnych trocin, które mają podobne cechy, ale są mniej szkodliwe dla skóry.
 2. Benzyna ekstrakcyjna
  Tłuste plamy najlepiej zwalczać tłustym odplamiaczem. Dobrze jest więc użyć benzyny. Łatwo dostępna i skuteczna. Należy jednak pamiętać, że wysusza skórę, więc przydatny będzie krem nawilżający. Należy także zadbać o wietrzenie pomieszczenia, w którym używa się benzyny.
 3. Masło
  Dużo bezpieczniejszy środek, którym można usunąć smar z rąk. Dostępny w każdej kuchni i całkowicie bezpieczny. Zmywanie smaru masłem jest równie skuteczne, ale wymaga więcej cierpliwości. Należy wetrzeć masło w dłonie i zdjąć je tępą stroną noża. Niewykluczone, że czynność tę będzie trzeba powtarzać.
 4. Oleje
  Olej roślinny, działa na podobnej zasadzie, co masło, łatwiej jednak rozprowadzić go na dłoniach. Mechanicy używają również oleju silnikowego. Koniecznie musi on być nieużywany. Jest jednak bardziej szkodliwy od naturalnego oleju roślinnego.
 5. Fusy z kawy
  One również są skuteczne przy usuwaniu smaru z rąk. Z łatwością wchłaniają tłuste plamy. Dodatkowo mają właściwości ścierne, więc wydobywają smar także z trudno dostępnych miejsc. Nie są szkodliwe dla skóry. Są naturalne i, podobnie jak masło i olej roślinny, znaleźć je można w każdym domu. Najskuteczniejsze będą w połączeniu z silniejszym środkiem czyszczącym.
 6. Rozpuszczalnik
  Chociaż znacznie wysusza skórę, doskonale radzi sobie z usuwaniem smaru z rąk. Wystarczy nasączyć nim dowolny materiał i kilkukrotnie potrzeć zabrudzenia. Jednak, jak w przypadku benzyny, należy pamiętać o kremie nawilżającym oraz o wentylacji pomieszczenia.

 7. Proszek do prania
  Znacznie delikatniejszy od rozpuszczalnika, ale i mniej skuteczny. By usunąć smar z rąk, należy je myć proszkiem wielokrotnie. Dlatego najlepszą metodą jest wykonać pranie ręczne przy jego użyciu.
 8. Płyn do mycia naczyń
  Zadniejm płyn do mycia naczyń jest rozpuszczać tłuszcz. Jest jednak przeznaczony głównie do lżejszych zabrudzeń. Dlatego idealnie nadaje się, jako środek uzupełniający, przykładowo po użyciu masła, czy benzyny. Pomoże pozbyć się resztek plam, a także dokładnie usunąć poprzedni środek czyszczący. Podobne działanie ma mydło, jest jednak mniej skuteczne.