Jak usunąć sterownik karty graficznej

Usunięcie sterownika karty graficznej może odbyć się automatycznie poprzez zainstalowanie nowego, lub ręcznie poprzez usunięcię go z systemu poprzez funkcję Dodaj/Usuń Programy.

Karta graficzna to część komputera odpowiedzialna za przetwarzanie danych dotyczących obrazu oraz wyświetlanie ich w odpowiedniej formie na monitorze komputera. Obecnie to bardzo potężne urządzenie dysponujące ogromną mocą obliczeniową, często przewyższającą tę drzemiącą w procesorach. Coraz nowsze gry posiadające niesamowitą, fotorealistyczną grafikę wymagają stosowania coraz nowszych rozwiązań sprzętowych. Tak jak każda część komputerowa, także karta graficzna wymaga odpowiedniego oprogramowania do prawidłowego funkcjonowania. Podstawowym oprogramowaniem, które zarządza zasobami urządzenia jest jego sterownik. Jeśli dokonujemy wymiany karty graficznej w naszym komputerze a także w przypadku niektórych aktualizacji programowych konieczne jest usunięcie sterownik karty graficznej.

Usuwanie automatyczne
Jeśli nie dokonaliśmy wymiany karty graficznej w naszym komputerze a jedynie chcemy zainstalować najnowszą wersję sterownika najczęściej nie musimy dokonywać ręcznej deinstalacji sterownika. Wystarczy uruchomić plik wykonywalny instalatora sterownika, a ten automatycznie usunie całość lub część starszych plików i zastąpi je nowymi. Taki sposób jest szybki i wygodny, jednak nie zawsze skuteczny. Czasami, zwłaszcza przy zmianie sterowników na dużo nowszą wersję, lub w przypadku ich nieprawidłowego funkcjonowania, co też niestety niekiedy ma miejsce, musimy ręcznie usunąć sterownik karty graficznej.

Usuwanie ręczne
Jeśli wymieniliśmy w komputerze kartę graficzną lub jeżeli sterownik zainstalowany przez nas nie działa prawidłowo należy ręcznie go usunąć. W takim wypadku uruchamiamy system Windows w trybie awaryjnym, poprzez wciśnięcie klawisza F8, gdy pojawi się logo uruchamiania systemu. Następnie z tekstowego menu wybieramy opcję Tryb Awaryjny i czekamy na start systemu. W tym trybie system wczytuje tylko podstawowe sterowniki, w tym uniwersalny sterownik karty graficznej, dlatego nie jest możliwe w tym trybie np. uruchamianie gier. Następnie z Menu Start wybieramy Panel Sterowania, potem zakładkę Dodaj/Usuń Programy. Spośród listy wszystkich programów zainstalowanych na komputerze wybieramy nazwę sterownika karty graficznej. Najczęściej zaczyna się on od marki producenta karty graficznej np. nVidia czy ATI lub nazwy własnej sterowników np. Catalyst wraz z numerycznym oznaczeniem wersji sterownika. Usuwamy wybrany sterownik i instalujemy nowy, jeśli zmieniliśmy kartę graficzną lub inną wersję poprzedniego sterownika jeśli takiej wymiany nie dokonaliśmy. Następnie restartujemy komputer a proces usunięcia sterownika karty graficznej można uznać za zakończony.