Jak uszyć kostium Harry'ego Pottera krok po kroku

Kostium Harry’ego Pottera to idealne przebranie na Halloween, które nadaje sie zarówno dla małych, jak i całkiem dużych fanów czarnoksiężnika z Hogwart.

Przygotowując kostium Harry’ego Pottera należy pamiętać, że Harry należy do domu Gryffindor, którego kolory to szkarłatny i złoty. Te właśnie kolory powinny pojawiać się na ubraniu i akcesoriach wchodzących w skład kostiumu.

Przygotowanie ubrania
Większość elementów kostiumu Harry’ego Pottera znajdziemy w szafie: białą koszulę, czarną lub szarą kamizelkę, czarne spodnie i czarne buty. Wszystko to zakryte będzie jednak peleryną i to ona jest główną częścią kostiumu. Do uszycia peleryny potrzebne będą dwa duże kawałki materiału: jeden czarny, drugi ciemnoczerwony. Mierzymy długość od szyi do kostki i od nadgarstka do nadgarstka (przy rozłożonych ramionach). Wycinamy z każdej z tkanin prostokąt, którego jeden bok będzie mieć taką samą długość, jak odległość od nadgarstka do nadgarstka, a drugi bok będzie dwa razy dłuższy niż odległość od szyi do kostki. Składamy prostokąt na pół wzdłuż krótszego boku. Rozkładamy prostokąty na podłodze i kładziemy się na nich z rękami rozłożonymi na bok i lekko rozsuniętymi nogami. Prosimy o pomoc drugą osobę, która odrysuje nasze kontury na tkaninie pozostawiając około 15 centymetrów zapasu. Wycinamy szatę wzdłuż konturów. Za pomocą miarki odmierzamy pionową linię dzielącą szatę na pół i przecinamy materiał wzdłuż linii (tylko przednią warstwę). Czynność powtarzamy na drugiej tkaninie. Zaginamy materiał o długości około centymetra wzdłuż rękawów i wzdłuż dolnej krawędzi szaty. Zaprasowujemy go. Wsuwamy ciemnoczerwoną tkaninę (podszewkę) w czarną tkaninę (wierzch peleryny). Łączymy tkaniny szpilkami, a potem zszywamy za pomocą maszyny do szycia. Ponieważ ścieg wzdłuż szaty będzie widoczny, najlepiej użyć szkarłatnej nitki, która będzie komponować się za całością i stanowić dodatkową ozdobę.

Pozostałe elementy kostiumu Harry’ego Pottera
Oprócz szaty czarodzieja kostium Harry’ego Pottera powinien składać się z odpowiednich dodatków: szalika, krawata, okularów i różdżki. Wzór na szaliku Harry'ego Pottera to ukośne szkarłatno-złote pasy. Szaliki młodszych uczniów mają grube pasy, starsi uczniowie nosili szaliki w cienkie paski. Aby przygotować krawat Harry’ego należy kupić szkarłatny krawat, a następnie za pomocą farby do tkanin lub specjalnego flamastra należy namalować ukośne złote pasy. Do tej czynności warto użyć linijki. Aby wyczarować okulary Pottera można albo użyć własnych okularów albo wyciąć okulary z czarnego brystolu. Na środku nalepiamy kawałek zwykłej taśmy klejącej i tym samym upodobniamy je do złamanych okularów czarodzieja. Ważnym elementem przebrania jest różdżka. Różdżka jest brązowa, dlatego łatwo ją zrobić. Wystarczy kawałek drewna, który można ewentualnie wygładzić papierem ściernym i spryskać brązowym lakierem do drewna. Dopełnieniem kostiumu Harry’ego Pottera jest odpowiednia fryzura, czyli brązowe (można użyć koloryzującego szamponu), usztywnione za pomocą żelu, proste kosmyki tworzące tak zwany artystyczny nieład.