Jak uszyć kostium Świętego Mikołaja?

Uszycie kostiumu Świętego Mikołaja wymaga tak naprawdę zgromadzenia odpowiednich starych ubrań, waty lub filcu oraz minimalnych umiejętności krawieckich.

Kostium Świętego Mikołaja to niezbędny element, w który muszą się uzbroić osoby, dające dzieciom prezenty. Przy najprostszej opcji tworzenia stroju, nie tylko nie trzeba się zanadto napracować, ale można mieć również mnóstwo zabawy.

 

  • Gromadzenie materiałów na kostium
    Przed przystąpieniem do szycia kostiumu, należy przygotować kilka niezbędnych rzeczy. Należą do nich: krwistoczerwona koszulka z krótkim rękawem, spodnie od piżamy (białe lub krwistoczerwone), czerwony (najlepiej męski, rozmiaru przynajmniej XXL) rozpinany polar bez kaptura, biały filc lub plusz. Oprócz tego czerwoną i białą nitkę, kilka haftek (lub zapinek), dość spory kawałek gumki do ubrań i klej do tkanin. Dodatkowo powinno się zdobyć gruby czarny, najlepiej skórzany, pasek i białe, jedwabne rękawiczki. Jako element dekorujący buty, można wziąć kawałek czarnego materiału lub za dużą skarpetę. Kostium Świętego Mikołaja wykonany w poniższy sposób w pełni zadowoli małe dzieci i nie wzbudzi wśród nich podejrzeń. Należy się jednak liczyć z faktem, iż jego jakość zależy od przygotowanych wcześniej materiałów.

 

  • Przeróbka i szycie kostiumu
    Kostium Świętego Mikołaja zaczynamy tworzyć od wyprucia z rozpinanego polaru zamka błyskawicznego i obszycia brzegów czerwoną nitką, aby się nie strzępiły. Następnie w miejsce zamka błyskawicznego (w obie poły przyszłego płaszcza) wszywamy kawałki filcu. Można w tym celu użyć również waty, przyklejonej specjalnym klejem do tkanin. Białym filcem (watą, pluszem) obszywamy również końce rękawów oraz krawędź „kołnierzyka” (górna część polaru, zapinana pod samą szyją). W poły wszywamy haftki – nie za dużo, mają one tylko uniemożliwiać rozchylanie się płaszcza na boki. W ten sposób kubraczek Świętego Mikołaja jest już gotowy. Kolej na spodnie. Jeżeli są białe – farbujemy je przy użyciu czerwonej farby do ubrań, według instrukcji na opakowaniu.

 

  • Wykańczanie kostiumu
    Kostium Świętego Mikołaja, to nie tylko kubraczek i spodnie. Równie ważnym elementem jest czapka, którą można zrobić z czerwonego kawałka polaru (najlepiej poświęcić na ten cel bluzę podobną do tej z kubraczka). Wycinamy z niego spory trójkąt (jego podstawa musi być długości obwodu głowy Mikołaja), którego ramiona zszywamy ze sobą. Dół czapki obszywamy białym filcem, a na czubku doszywamy pompon z waty. Następnie tworzymy brodę – najlepiej wyciąć jej zarys z kawałka papieru i okleić watą. Aby wyglądała bardziej naturalnie papier można naciąć wzdłuż, a fragmenty waty porozciągać i uformować w loki, nawijając na gruby mazak. Kiedy broda jest już gotowa, doczepiamy do niej gumkę, która będzie ją mocowała na twarzy Mikołaja. W ten oto prosty sposób mamy gotowy kostium Świętego Mikołaja.