Jak uszyć worek do siedzenia – krok po kroku

Uszycie worka do siedzenia jest stosunkowo proste, należy wykonać wykrój, wyciąć kawałki materiału i zszyć tworząc podszewkę.

Choć można wybierać spośród wielu form i rozmiarów, to najbardziej popularne są duże worki do siedzenia w kształcie stożka. Są wygodne, mogą służyć do rehabilitacji. Są uwielbiane przez dzieci i dorosłych, ze względu na wygodę i nieskończoną ilość kombinacji sposobów siedzenia czy leżenia na nich. Polecane są osobom spędzającym wiele czasu w pozycji siedzącej, bo dopasowując się do pozycji ciała odciążają kręgosłup.

Materiał i pozostałe akcesoria

Szyjąc worek do siedzenia samodzielnie możesz dostosować rozmiar i kolor do Twoich potrzeb. Rozpocznij od wyboru właściwego materiału. Spośród wielu dostępnych na rynku najlepsze by uszyć worek do siedzenia będą materiały wytrzymałe i jednocześnie miłe w dotyku, takie jak bawełna, welur czy bardzo popularny miękki skaj (imitacja skóry). Pamiętaj też o tkaninie na podszewkę, która powinna być dosyć gruba i mocna, to ona nada kształt i utrzyma wsad. Tutaj sprawdzi się jeans, bawełna, czy inne dosyć sztywne materiały. Zaopatrz się też w dwa zamki – do wszycia w podszewkę oraz w warstwę zewnętrzną a także wsad do uszytego worka do siedzenia, za który mogą posłużyć kulki ze styropianu do kupienia w hurtowni budowlanej. Jest również dostępny specjalny granulat od wypełnień, który można kupić w jednym ze sklepów internetowych. Ponieważ szyte materiały będą grube, będziesz potrzebował solidną igłę do maszyny przeznaczoną do szycia grubych tkanin oraz mocne nici dopasowane kolorystycznie do materiału.

Wykrój i zszywanie

Aby uszyć worek do siedzenia zrób na papierze wykrój w kształcie trójkąta o dwóch bokach dłuższych, lekko wypukłych. Czubek trójkąta (łączący dwa wypukłe boki) powinien być ścięty. Wysokość trójkąta bez czubka powinna wynosić 155 cm. Właściwa szerokość podstawy to 70 cm. Kredą krawiecką lub ołówkiem odrysuj powstały wykrój na materiale cztery razy. Po wycięciu zszyj wszystkie cztery części łącząc wygięte boki. Zmierz obwód małego otworu u góry oraz dużego u podstawy. Wytnij z materiału dwa koła, pierwsze o obwodzie dopasowanym do górnej części worka i drugie pasujące do podstawy worka. Przyszyj małe koło a szyjąc duże wszyj też zamek. W ten sposób utworzysz podszewkę z zasuwanym otworem, przez który wsypiesz wsad. Worek wypełnij granulatem. Aby uszyć worek do siedzenia musisz też wykonać pokrowiec. Przygotuj korzystając z wykroju na podszewkę przedstawionego powyżej. Przyszywając dolne kółko tkaniny wszyj zamek (najlepiej kryty) abyś mógł zdejmować pokrowiec do prania. Twój worek do siedzenia jest gotowy. Ważne jest, aby uszyć worek do siedzenia wykańczając starannie wszystkie szwy. Wszelkie niedociągnięcia mogą, bowiem skutkować wysypywaniem się granulatu z podszewki. Uszyty worek do siedzenia można też ozdobić kolorowymi aplikacjami.