Jak w łatwy sposób okleić szafę

Aby okleić szafę należy najpierw odpowiednio ją oczyścić, następnie przyciąć okleinę i starannie okleić nią mebel.

Zmiana wystroju wnętrza niekoniecznie musi iść w parze z obowiązkiem wymiany mebli. Oklejenie szafy samoprzylepną okleiną do mebli jest doskonałym sposobem na jej odświeżenie i dostosowanie wyglądu do charakteru pomieszczenia. Okleinę należy jednak starannie wybrać, biorąc pod uwagę nie tylko kolor i wzór, ale również materiał, z jakiego jest zrobiona. Powinna ona być elastyczna, sztywną trudno jest ładnie ułożyć na meblach i wodoodporna, aby nie uległa szybkiemu zniszczeniu na skutek wilgoci.

Przygotowanie szafy

Przed oklejeniem szafę należy odpowiednio przygotować, oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Jeżeli mebel jest stary, a powierzchnia boków pokryta nierównościami, warto ją wygładzić przy pomocy papieru ściernego. Konieczne będzie również zeszlifowanie popękanej i odchodzącej od mebla farby. Okleina najlepiej i najdłużej trzyma się na gładkiej powierzchni, gdyż pod nierównościami gromadzi się powietrze. Nie powinno być na niej żadnych okruchów, ponieważ będą się one brzydko odznaczać na okleinie i na pewno przyczynią się do jej szybszego zniszczenia. Tłuszcz i wilgoć na pewno przyczyniłyby się do odklejania tapety i powstawania pod nią pęcherzyków powietrza.

Przycinanie okleiny do mebli

Kolejnym krokiem, poprzedzającym oklejanie szafy, powinno być zdjęcie wymiarów i odpowiednie przycięcie tapety. Równe obcięcie okleiny nie będzie trudne, ponieważ jej tylna, papierowa część jest naznaczona liniami, układającymi się w półcentymetrowe kratki. Fragmenty okleiny na wierzch i drzwi muszą uwzględniać około sześć centymetrów zapasu w długości i szerokości, natomiast kawałki na boki szaf nie powinny zawierać zapasu, które mają zostać oklejone. Będą to zakładki, zapobiegające zadzieraniu się i odklejaniu brzegów tapety. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy na jeden bok mebla przypada jeden kawałek okleiny. Łączenia wyglądają brzydko, często się zadzierają i i marszczą.

Naklejanie okleiny

Oklejanie szafy należy rozpocząć od górnej ściany. Najpierw należy zdjąć papier, zabezpieczający klej, a następnie ułożyć okleinę na meblu równo z jego tylną krawędzią, bacząc, aby w żadnym miejscu się nie marszczyła. Musi ona idealnie przylegać do szafy. Bąbelki powietrza pod okleiną sprawią bowiem, że będzie się ona odklejać. Po zamocowaniu, okleina powinna wystawać poza przednią i boczne krawędzie. Następnie należy przeciąć na bokach wystający z przodu fragment okleiny, aby można było go złożyć i okleić również górną krawędź szafy. Przykleić również zakładki, pozostawione na bokach szafy. Jeśli tapeta będzie się brzydko układać w rogach mebla, należy ją nieco przyciąć, aby uniknąć fałdowania materiału. Następnie należy okleić szafę z boku, mocując okleinę równo z górną i boczną krawędzią mebla. Oklejenie drzwi będzie wymagało szczególnej staranności. Należy zwrócić baczną uwagę na ułożenie tapety na rogach i krawędziach. Brzegi okleiny warto pomalować bezbarwnym lakierem, aby zminimalizować ryzyko odklejania się.