Jak wspierać nastolatkę w ciąży

Przede wszystkim rodzice, ale i inni bliscy oraz znajomi powinni wspierać nastolatkę w ciąży, okazując jej serdeczność i życzliwość.

Nastolatki w ciąży to nierzadki problem społeczny. Dziewczyna zazwyczaj jest przerażona zaistniałą sytuacją, a jej życie wywraca się do góry nogami. Niestety wielu młodym osobom brakuje wiedzy i rozsądku niezbędnych do rozpoczęcia kontaktów seksualnych. Obejmuje to liczenie się z ich konsekwencjami, do których należy między innymi przedwczesne macierzyństwo. Ale nawet w przypadku takiej sytuacji można sobie poradzić, a istotną rolę odgrywają w tym osoby, które będą wspierać nastolatkę w ciąży.

Mieć wzgląd na emocje
Młoda osoba zazwyczaj jest zupełnie nieprzygotowana na tak poważne zmiany w swoim życiu. Pamiętanie o tym pomoże w odpowiedni sposób wspierać nastolatkę w ciąży. Szczególną uwagę należałoby poświęcić jej sferze emocjonalnej. Chociaż dzisiaj taka osoba rzadziej spotyka się ze społecznym odrzuceniem, to jednak często targają nią różne uczucia: poczucie winy, wstyd, gniew i obawy. Oprócz tego być może zetknie się z nieprzychylnymi reakcjami czy komentarzami na swój temat w szkole, wśród znajomych lub ze strony ojca dziecka. Niezależnie od tego, jaką postawę ma otoczenie, trzeba wspierać nastolatkę w ciąży, chociażby ze względu na szok, który zapewne jej towarzyszy. Początkowe niedowierzanie i oszołomienie może przerodzić się w rozpacz, a nawet depresję. I właśnie przede wszystkim ze względu na negatywne uczucia, z jakimi może się zmagać nastolatka w ciąży, trzeba okazywać jej wyrozumiałość, serdeczność i współczucie. Zwykłe codzienne rozmowy i zajęcia mogą być okazją, aby odczuła, że ktoś się nią interesuje i że może na kogoś liczyć.

Pomóc stawiać czoła wyzwaniom
Zasadniczą rolę w tym, aby wspierać nastolatkę w ciąży, powinni odgrywać jej rodzice, chociaż oni też mogą przeżywać różne negatywne emocje. Chodzi o to, by niejako pomogli nieść córce jej ciężar odpowiedzialności, nie wyręczając jej w tym, ale ułatwiając jej stawianie czoła wyzwaniom. Jednym z problemów, z jakim może się zmierzyć młoda niezamężna matka, jest utrzymanie siebie i dziecka. Dlatego bliscy i znajomi mogliby wspierać nastolatkę w ciąży, pomagając jej w zdobyciu dostępnych świadczeń socjalnych lub ewentualnych alimentów. Oprócz tego warto ją zachęcać, żeby nie rezygnowała ze zdobycia wykształcenia bądź powrotu do szkoły, co umożliwiłoby jej utrzymanie się w przyszłości. Życzliwa, praktyczna pomoc dla nastolatki w ciąży może obejmować chociażby przygotowania do roli matki, na przykład zapoznanie jej z tym, jak opiekować się dzieckiem; nawet przez udostępnienie jakiegoś artykułu czy książki na ten temat. Najlepiej uczynić to wówczas, gdy opadną początkowe emocje związane z ciążą. Chodzi o to, by często niespokojna matka mogła nabrać zaufania do siebie i do własnych umiejętności. Warto też wypowiadać się pozytywnie o jej roli, a także o znaczeniu dziecka w życiu człowieka i pozytywnych stronach macierzyństwa.