Jak wybrać akcesoria do malowania obrazów

Wybór akcesoriów do malowania obrazów to początek wspaniałej przygody ze sztuką. Dzięki odpowiednio dobranym narzędziom być może stanie się nie tylko hobby, ale prawdziwą pasją.

Nie trzeba mieć talentu, aby tworzyć dzieła sztuki. Niekiedy wystarczą dobre chęci, pomysł i odpowiednie akcesoria do malowania obrazów. Znalezienie ich nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Zacząć poszukiwania
Gdy narodzi się pomysł na autorskie dzieło sztuki, należy w pierwszej kolejności określić jaką techniką chcemy operować, by osiągnąć wymarzony efekt. Mamy do wyboru dziesiątki tych mniej lub bardziej znanych. Są to farby, kredki akwarelowe albo pastele. Jeśli wybierzemy farby, musimy określić dokładnie, czy preferujemy olejne, akwarelowe czy tempery. Dwa ostatnie rodzaje są rozpuszczalne w wodzie, więc w pierwszej fazie poszukiwań idealnych akcesoriów do malowania obrazów, poza farbami, nie potrzebujemy niczego więcej. Jednakże przy farbach olejnych powinniśmy zaopatrzyć się także w terpentynę, która pozwala nam rozrzedzić oleistą i gęstą konsystencję tak, byśmy mieli możliwość swobodnego rozprowadzenia farby, czy też mieszania barw w poszukiwaniu idealnego odcienia. Ciekawą techniką jest także użycie kredek akwarelowych, których wybór nie powinien być trudny, ponieważ niewiele dobrych firm zdobyło się na produkowanie ich. Niestety, gdy sięgniemy po te z najniższej półki, nie możemy oczekiwać najlepszego efektu. Pastele także są ciekawym wyborem. Możemy zdecydować się na suche lub olejne. Jednakże minus użycia jednych i drugich (choć w przypadku pasteli suchych o wiele bardziej widoczny) jest taki, że bardzo się rozmazują, więc po zakończeniu dzieła należałoby spryskać je specyfikiem zwanym fiksatywą, aby zapobiec zniszczenia naszej pracy. Dobrą alternatywą jest także lakier do włosów.

Papier czy płótno?
Po podjęciu decyzji odnośnie idealnej techniki służącej do nadania naszemu dziełu odpowiedniej formy powinniśmy zastanowić się na czym najlepiej malować. Wybór nie jest prosty. Farby wspaniale się komponują z płótnem, ale do tego potrzebujemy blejtramu, na który należy napiąć i przybić nasz materiał. Oczywiście możemy też użyć papieru. W tym celu powinniśmy się udać do sklepu artystycznego, w którym znajdziemy różnorakie akcesoria do malowania obrazów w tym także papier. Istnieje wiele rodzajów w zależności od faktury i przeznaczenia. Mamy do wyboru kartki stworzone specjalnie do farb akwarelowych, temperowych czy olejnych, wszystkich rodzajów pasteli lub kredek. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się odmienną grubością, szorstkością czy też wielkością. Mamy do wyboru najróżniejsze formaty zaczynające się najczęściej od A5 (kartki wielkości zeszytu szkolnego). Ważnym elementem jeśli chodzi o farby czy kredki akwarelowe jest wybór pędzli, który w dużej mierze zależy od formatu naszego dzieła. Jest ich bardzo wiele: okrągłe, płaskie, chińskie, duże, średnie i małe. Jednak to, jakich pędzli potrzebujemy zależy od nas i wizji naszego dzieła. Po odpowiednim przygotowaniu akcesoriów do malowania obrazów możemy cieszyć się uczuciem satysfakcji spowodowanej aktem tworzenia.