Jak wybrać bazę dokującą do laptopa?

Baza dokująca do laptopa to urządzenie zwiększające wydajność komputera, wyposażone w liczne złącza i gniazda, do których podpina się potrzebne urządzenia peryferyjne.

Baza dokująca do laptopa to urządzenie, które pozwala rozszerzyć jego funkcjonalność, wyposażone w liczne złącza oraz porty, do którego podpina się urządzenia peryferyjne. Do stacji dokującej najczęściej, oprócz laptopa podpina się sprzęt mobilny, taki jak kamera cyfrowa, palmtop, czy odtwarzacze mp3. W zależności od wymagań technicznych baza może być swobodnie przyłączana i odłączana.

 

Budowa bazy dokującej do laptopa

 

Najczęściej baza dokująca do laptopa wyposażona jest w kilka złączy USB, liczne gniazda: do podłączenia głośników, mikrofonu, słuchawek, gniazdo karty sieciowej RJ-45, także wejście gdzie podpiąć można klawiaturę i mysz, gniazdo PS/2, złącze D-SUB, służące do podłączenia monitora analogowego czy projektora, a także złącze przeznaczone do monitora cyfrowego – DVI. Modele droższe są bardziej zaawansowane technologicznie, wyposażone w napęd optyczny, gniazdo ExpressCard, system głośników, również posiadają własne miejsce na dysk twardy. Charakterystyczną cechą stacji dokującej jest posiadanie własnego zasilania, które po podłączeniu będzie zasilać także laptop. Konstrukcja bazy dokującej jest dość prosta, to skrzynka z podstawką, do której podłączamy laptop. Spotkać można stacje w formie nakładki na komputer, te umieścimy na jego spodzie. Dla lubiących nowinki techniczne dostępne są wersje łączące funkcje stojaka z bazą dokującą, spełniają funkcję monitora, umożliwiają swobodną regulację wysokości, na której umieszczony zostanie laptop.

 

Jak wybrać stację dokującą?

 

Przed zakupem stacji dokującej należy zastanowić się, jakie urządzenia peryferyjne będziemy podpinać do bazy. Jeśli w zamiarze mamy podpiąć cztery urządzenia, należy wybrać stację wyposażoną w co najmniej pięć złączy, zostawiając miejsce na urządzenia, które będziemy chcieli podpiąć w przyszłości. Ważne jest, żeby pamiętać, że każda baza dokująca do laptopa jest produkowana pod konkretny model tak, że urządzenie firmy X nie będzie działało z komputerem firmy Y. Warto również sprawdzić czy posiadany laptop wyposażony jest w złącze bazy dokującej, jeśli nie, to nie będziemy mieli do czego takiego urządzenia podpiąć. Dokładnie należy określić producenta i model naszego komputera, aby sprawnie dokonać zakupu stacji dokującej. Proste konstrukcje są zdecydowanie tańsze, w zależności od producenta ceny wahają się od pięciuset złotych, wzwyż. Baza dokująca do laptopa sprawdzi się wówczas, kiedy pracujemy w różnych miejscach i konieczne jest podpięcie kilku urządzeń peryferyjnych, także wtedy, gdy laptop wykorzystywany jest w jednym miejscu, ale chcemy zwiększyć jego wydajność. Wielogodzinna praca przy komputerze może wpływać niekorzystnie na zdrowie, warto pomyśleć o zakupie stacji dokującej z podstawką, regulacja wysokości ekranu odciąży oczy i zmniejszy ból karku.