Jak wybrać buty na motor

Właściwie dobrane buty na motor są podstawowym elementem stroju motocyklisty chroniącym dolne partie nóg podczas wypadku.

Odpowiednie obuwie jest podstawowym elementem stroju każdego użytkownika dwóch kółek. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie to właśnie nieodpowiednio dobrane buty na motor stają się bezpośrednią przyczyną wypadku, który często kończy się tragedią.

Dwa rodzaje butów motocyklowych
Na rynku istnieją dwa rodzaje butów motocyklowych. Są to niskie oraz wysokie buty na motor. Pierwsze z nich mogą się stać doskonałym wyborem dla tych ludzi, którzy cenią sobie swobodę podczas jazdy w pełnym tego słowa znaczeniu. Buty te nie krępują bowiem nadmiernie naszej nogi, a szczególnie w okresie letnim pozwalają na przewiewność stopy oraz zapobiegają jej poceniu się. Dzięki temu odczuwamy lepszy komfort jazdy. Kupując niskie buty na motor musimy jednak pamiętać o tym, iż nie zabezpieczają one naszych nóg podczas wypadku w takim stopniu, w jakim czynią to buty wysokie. Buty wysokie z kolei stanowią doskonałe zabezpieczenie dla naszych nóg, lecz komfort jazdy w nich nie jest tak doskonały jak komfort jazdy w niskim obuwiu, zwłaszcza w miesiącach letnich. Pamiętajmy, że to od nas zależy, co wybierzemy – pełne bezpieczeństwo czy maksymalną przyjemność z jazdy. Zawsze jednak, niezależnie od wyboru obuwia, powinniśmy dostosować prędkość jazdy do panujących warunków, aby nie kusić losu.

Właściwości i materiał wykonania butów motocyklowych
Odpowiednie buty na motor to podstawa tego, by jeździć bezpiecznie i komfortowo. Czym więc powinny się odznaczać? Zarówno buty wysokie, jak i niskie mogą być wytwarzane z różnych materiałów. Nie powinniśmy na nich oszczędzać, bo jakość wykonania ma duży wpływ na zabezpieczenie dolnych partii nóg. Buty powinny być więc wykonane ze skóry, która gwarantuje ich trwałość. Ważne, aby były także wyłożone od wewnątrz takim materiałem, który pozwala oddychać naszej skórze. Istotna jest również podeszwa, która powinna posiadać cechy antypoślizgowe. Buty na motor muszą być przyczepne, aby nie ślizgały się na pedałach, co mogłoby się stać bezpośrednią przyczyną wypadku. Im lepsza przyczepność, tym większe bezpieczeństwo. Buty na motor powinny także posiadać dobry system zapinania – najlepiej jedno zapięcie standardowe i drugie na rzepy. Mogą dodatkowo posiadać system anty-uderzeniowy, chroniący śródstopie.
Ceny niskich butów motocyklowych kształtują się w granicach od stu do tysiąca lub dwóch tysięcy złotych, zależnie od jakości wykonania. Buty wysokie natomiast można kupić za większe pieniądze – kosztują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.