Jak wybrać dobrą nianię elektroniczną?

Żeby dokonać wyboru dobrej niani elektronicznej trzeba zakupić urządzenie z dużym zasięgiem i cyfrowym sygnałem oraz przydatnymi funkcjami dodatkowymi

Każdy rodzic pragnie mieć zawsze piecze nad swoją pociechą, szczególnie jeśli jest to małe i bezbronne niemowle. Na pomoc rodzicom przychodzą nowoczesne rozwiązania, wspomagające opiekę i kontrolę nad dzieckiem. Warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ dobra niania elektroniczna oszczędza rodzicowi wiele czasu oraz niepotrzebnych stresów.

  • Typy niań elektronicznych
    Najczęściej urządzenie zwane nianią elektroniczną składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik wychwytuje dźwięk i przekazuje do urządzenia rodzica czyli odbiornika. Elektroniczne nianie analogowe mają zawsze antenkę, a sygnał jest w tych urządzeniach ciągły czyli przetwarzany w naturalny sposób. Sprawia to jednak, że prawdopodobieństwo zakłóceń i zniekształceń sygnału jest bardzo duże. Mogą je generować lokalne CB radia, ale także bliskość ruchliwych ulic w miejscu zamieszkania. W takim wypadku, aby wybrać dobrą nianię elektroniczną, należy zaopatrzyć się w urządzenie o sygnale cyfrowym. Dzięki temu można wyeliminować największą ilość potencjalnych zakłóceń czy zniekształceń sygnału. Nianie o cyfrowym sygnale nie dopuszczają do zakłócania odbioru przez inne urządzenia oraz odbieraniu przez nie dźwięków z nadajnika w pokoju dziecka.
  • Parametry urządzeń
    Przed wyborem niani elektronicznej warto sprawdzić jakie parametry tego urządzenia mają poszczególne modele. Zasięg niań jest podawany najczęsciej w metrach oraz dla przestrzeni otwartej, w której nie występują zakłócenia. Zazwyczaj zasięg podawany przez producenta dla przestrzeni otwartej jest od 5 do 3 razy wyższy niż danego urządzenia dla przestrzeni zamkniętej. Dlatego, by kupić dobrą nianię elektroniczną, warto zaopatrzyć się w urządzenie o zasięgu powyżej 500 metrów, bo tylko takie gwarantuje właściwe działanie urządzenia w pomieszczeniach (ma do 100 metrów zasięgu w domu). Trzeba też zwrócić uwagę na ilu kanałach częstotliwości nadaje urządzenie. Najlepiej kupić te, które ma od kilkunastu do kilkudziesięciu kanałów, ponieważ w razie zakłóceń można zmienić kanał nadawania.
  • Praktyczne funkcje
    Dobra niania elektroniczna powinna być praktycznym urządzeniem, pomagającym jak najbardziej kompleksowo w opiece nad dzieckiem. Bardzo przydatną funkcją jest termometr zamontowany w nadajniku, ponieważ wskazuje temperaturę w pokoju dziecka, zaś sygnał dźwiękowy timera przypomina na przykład o porze karmienia. Na rynku są nianie elektroniczne, które składają się tylko z nadajnika, który umieszcza się przy dziecku, zaś odbiornikiem jest telefon rodzica. Elektroniczna niania wybiera automatycznie numer telefonu rodzica, kiedy tylko wychwyci dźwięk w pobliżu dziecka. Funkcja oszczędzania energii jest również bardzo przydatna - odbiornik uaktywnia się tylko pod wpływem dźwięków. Niektóre modele posiadają możliwość nagrania głosu rodzica, który będzie odtwarzany dziecku jeśli na przykład obudzi się i zacznie płakać. Kanał zwrotny w nianiach elektronicznych z kolei pozwala na przekazywanie sygnałów także z odbiornika rodzica do urządzenia, które ma obok siebie dziecko.