Jak wybrać dobre buty do biegania

Podstawowym elementem stroju biegacza są odpowiednio dobrane, dobre buty do biegania, które zapewnią stopom komfort i wygodę oraz konieczną ochronę przed urazami i kontuzjami.

Jogging to sport, który może być uprawiany niemal przez każdego. Nie wymaga on specjalistycznego i drogiego sprzętu oraz czasochłonnych przygotowań. Najważniejszą rzeczą jest, aby odpowiednio dobrać miejsce, strój i buty, w których zamierzamy biegać. Rynek obuwniczy zasypuje nas coraz to nowszymi modelami, jednak początkujący biegacze powinni pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, aby wybrać dobre buty do biegania.

Co musisz wiedzieć?
Nie każde buty dobrze spełnią swoją rolę. Nie jest tutaj regułą, że im droższe tym lepsze, ale im lepiej dopasowane, tym bezpieczniejsze. Większość początkujących miłośników joggingu źle dobiera swoje obuwie, przez co naraża się na bolesne otarcia i poważne kontuzje. Biegania nigdy nie powinniśmy rozpoczynać w obuwiu nieprzystosowanym do tego, a więc w tenisówkach, czy trampkach. Nieodpowiednie będą także buty stare lub rozchodzone. Przed zakupem profesjonalnego obuwia, warto wybrać się do dobrego sklepu sportowego, w którym określony zostanie typ naszej stopy. Obecnie funkcjonuje szereg sklepów z obuwiem do biegania, gdzie mamy okazję przetestować nowe buty jeszcze przed zakupem na specjalnej bieżni. Jeżeli ktoś z obsługujących również biega, a zdarza się to coraz częściej, to zadanie jest nieco ułatwione. Wtedy możemy wyjaśnić wszelkie nasze wątpliwości i uzyskać profesjonalną pomoc. Oczywiście należy zwrócić także uwagę na jakość wykonania obuwia, a więc na podeszwę i materiał wierzchni. Profesjonalne obuwie do biegania powinno być także dobrane względem nawierzchni, na której rozpoczniemy swoje bieganie. Odpowiedni rodzaj i szerokość bieżnika odnoszą się zarówno do nawierzchni równych, asfaltowych, jak i leśnych szlaków i ścieżek. Pamiętając o tych zasadach, wybierzesz dobre buty do biegania, dzięki którym polubisz jogging na zawsze.

Biegiem na zakupy…
Ważnym etapem jest także wybór sklepu. Nie każdy sklep posiada wykwalifikowaną obsługę, która potrafi zaspokoić indywidualne gusta swoich klientów. Dobrym sposobem jest zebranie kilku opinii o danym sklepie i skonfrontowanie ich ze sobą. Dzięki temu otrzymamy dosyć obiektywny osąd i trafimy we właściwe miejsce. Wracając do odpowiedniego typu stopy wyróżnia się trzy takie typy: spinująca, pronująca i normalna. W dobrym sklepie z obuwiem do biegania pracownicy bez problemu wykonają test, który pokaże właściwy nam typ. Na ogół większość ludzi posiada pronujący typ stopy, który charakteryzuje się tym, że ciężar ciała nie jest rozkładany równomiernie na całą stopę, a przede wszystkim na jej wewnętrzną część. Osoby takie narażone są na płaskostopie oraz na tak zwany „kaczy chód”, coraz częściej występujący u młodych ludzi. Na zakupy warto wybrać się wieczorem lub późnym popołudniem, kiedy stopy są nabrzmiałe i lekko napuchnięte. Unikniemy wówczas możliwości zakupu obuwia ciasnego i źle dopasowanego. Nie powinno się liczyć na to, że nasze obuwie się po czasie „rozciągnie”, ponieważ z reguły buty do biegania nie powinny mieć tej właściwości. Zadbaj więc o to, aby wybrać dobre buty do biegania, które będą Ci służyły latami.