Jak wybrać dobry router

Dobry router, będący sercem naszej lokalnej sieci komputerowej powinien zapewniać odpowiednią szybkość transmisji danych, a także skutecznie chronić je przed atakami hakerów.

Router, inaczej traser, to urządzenie łączące rozległe sieci komputerowe, stanowiące swoisty cyfrowy węzeł komunikacyjny. To dzięki niemu nasza lokalna sieć, mogąca składać się z jednego tylko komputera, łączy się z ogólnoświatową siecią, czyli internetem. Wybór dobrego routera jest kluczowym elementem, pozwalającym cieszyć się szybkim i stabilnym połączeniem sieciowym, nie narażonym na niespodziewane zawieszenia czy zerwania łączności. Jeśli posiadamy w domu więcej niż jeden komputer, a do tego na przykład drukarkę z interfejsem sieciowym dobrze dobrany router pozwoli nam cieszyć się bez problemów możliwościami lokalnej sieci komputerowej. Do najpopularniejszych producentów tego typu urządzeń należą między innymi Linksys, Tp – link czy Asus.

 

 

  • Podstawowe cechy routerów

Do najważniejszych parametrów traserów należą: rodzaj procesora wbudowanego w urządzenie oraz jego taktowanie. W celu zapewnienia komfortowej pracy większych sieci nie powinno być ono niższe niż 100 MHz, a najlepiej powinno być zbliżone do 200 MHz. Innym bardzo istotnym parametrem jest pamięć ram, wynosząca w dobrych routerach w granicach 16 – 32 MB. Trasery zaopatrzone są również w pamięć flash, na których zapisane jest oprogramowanie wewnętrzne urządzenia, umożliwiające mu prawidłowe funkcjonowanie. Ważnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze routera jest również liczba portów RJ-45, umożliwiających podpięcie większej niż jeden liczy komputerów za pomocą przewodu sieciowego, bez podłączania tak zwanego switcha, czyli przełącznika. Takich portów dobry router powinien udostępniać co najmniej cztery. Bardzo istotnym parametrem jest maksymalna szybkość transmisji danych oferowana przez traser, która nie powinna być niższa niż 100 Mbps, czyli megabitów na sekundę. Niektóre routery posiadają również interfejs USB, umożliwiający wymianę danych z komputerem z na przykład uszkodzonym portem sieciowym.

 

  • Dobry router bezprzewodowy

W obecnej dobie coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie w domowym zaciszu technologii Wi Fi, czyli bezprzewodowej sieci komputerowej. Znacznie zmniejsza ona ilość okablowania niezbędnego do komunikowania urządzeń między sobą, a sygnał sieciowy internetu doprowadzany jest tylko do jednego punktu w domu, skąd bezprzewodowo mogą korzystać z niego inne urządzenia. Dobry router Wi Fi, oprócz cech dobrego trasera kablowego, powinien charakteryzować się i innymi wysokimi standardami. Należą do nich: obsługa różnych standardów transmisji bezprzewodowej typu 802.11, aż do jej ostatniej wersji – 802.11n, obsługującą szybkość transmisji danych do 600 Mbps, a także obsługa różnych pasm częstotliwości, takich jak 2, 4 oraz 5 GHz. Bardzo ważną cechą dobrego routera Wi Fi jest liczba i rodzaj kodowania danych, umożliwiający bezpieczny przesył niezagrożonych przechwyceniem przez osoby nieupoważnione informacji. Do najważniejszych standardów kodowania należą: WEP, WPA oraz WPA2, który obecnie zalicza się do najbezpieczniejszego rodzaju rozwiązań tego typu.