Jak wybrać dobry smoczek

Na wybór dobrego smoczka ma wpływ wiek dziecka, materiał, z którego jest wykonany oraz jego kształt.

Smoczek pozwala dziecku zaspokoić naturalną potrzebę ssania. Oczywiście idealnym i najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy odruch ssania zostaje zaspokojony poprzez ssanie piersi matki. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niemowlę często wkłada do buzi kciuk czy rękawy kaftanika, jest niespokojne, płacze. Warto wtedy podać mu dobry smoczek z najprostszej przyczyny – smoczek można w pewnym momencie zabrać, a oduczenie dziecka nawyku ssania palca będzie bardzo trudne.

Smoczek odpowiedni do wieku

Dobry smoczek powinien być przede wszystkim odpowiedni do wieku dziecka. Na rynku są dostępne cztery rozmiary smoczków: 0 – 3, przeznaczony dla noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia. 3 – 6 dla niemowląt od trzeciego do szóstego miesiąca życia. 6 – 18, odpowiednie dla dzieci pomiędzy szóstym a osiemnastym miesiącem oraz 18+ dla dzieci mających już ponad półtora roku. Podawanie dziecku smoczka za małego wpływa na powstawanie wad zgryzu.

Lateksowy czy silikonowy

Wybierając dobry smoczek warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on zrobiony. Smoczki silikonowe są przezroczyste, bezsmakowe i bezzapachowe oraz odporne na wysokie temperatury, czyli można je dłużej wygotowywać. Są też trwałe. Ich wadą jest to, że mogą zostać przegryzione przez dziecko. Uszkodzony smoczek należy natychmiast wymienić na nowy. Smoczki lateksowe są elastyczne, odporne na rozciąganie i trudne do przegryzienia. Ulegają szybkiemu zniszczeniu na skutek działania światła i tłuszczu z pokarmu. Trzeba je więc częściej wymieniać. Mają charakterystyczny, kauczukowy smak i żółtą barwę. Bez względu na to, z jakiego materiału zrobiony jest smoczek, warto sprawdzić, czy gumka po naciągnięciu odpowietrza się i wraca do poprzedniego kształtu. Smoczek powinien być miękki i elastyczny. Nie należy kupować smoczków twardych ani sztywnych, ponieważ ich użycie może powodować wady zgryzu.

Kształt smoczka

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór smoczka jest jego kształt. Pediatrzy twierdzą, że dobry smoczek powinien mieć kształt anatomiczny, a więc okrągły od strony podniebienia i płaski przy języku. Taki smoczek idealnie dopasowuje się do buzi niemowlęcia, gdyż przypomina kształt brodawki. Na rynku są jeszcze dostępne smoczki okrągłe oraz symetryczne, czyli spłaszczone od góry i od dołu. Smoczek należy utrzymywać w nienagannej czystości.