Jak wybrać farby do mebli?

Wybór właściwej farby do mebli powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego jest wykonany mebel przeznaczony do malowania

Kiedy wygląd starych mebli już nie zadowala, nie trzeba od razu decydować się na zakup nowych. Można pokusić się o samodzielną renowację i zmianę koloru zniszczonych powierzchni. Każdy rodzaj powierzchni meblowej wymaga użycia farby innego typu. Dlatego przed zakupem farby do mebli, należy określić materiał, z którego jest mebel wykonany oraz czym jest pokryty. Innej bowiem farby wymaga mebel drewniany, a innej mebel wykonany z płyty MDF.

 

  • Farby do mebli wykonanych z MDF-u
    Do renowacji mebli wykonanych z MDF-u, czyli płyty pilśniowej, stosuje się najczęściej wodorozcieńczalną emalię akrylową do drewna. Trwalszy efekt oraz bardziej estetyczny wygląd zapewni użycie farby lateksowej na podkładzie szelakowym. Nałożenie jej wymaga jednak większych umiejętności malarskich i precyzji, niż w przypadku malowania farbą akrylową. Płytę laminowaną warto przed pokryciem emalią akrylową pomalować gruntującą farbą do mebli, co zapewni lepszą przyczepność nawierzchniowej warstwy.
  • Farby do mebli drewnianych
    Zmianę koloru drewnianych powierzchni uzyskuje się poprzez bejcowanie, czyli użycie bejcy - specjalnej farby do mebli wykonanych z drewna. W sklepach dostępne są bejce wodne, spirytusowe oraz bejce na rozpuszczalnikach organicznych. Bejce wodne niezbyt intensywnie barwią drewno oraz wolno schną. Dodatkowo nie stosuje się ich do barwienia drewna pochodzącego z drzew iglastych ze względu na możliwość niejednolitego krycia. Pojedyncze elementy mebli można malować bejcą gotową do użycia, do malowania jednak całych mebli lepiej użyć bejcy w proszku, która lepiej wnika w drewno. Do renowacji starych mebli właściwe będzie użycie bejcy spirytusowej lub rozpuszczalnikowej z dodatkiem terpentyny i oleju, które można zakupić w postaci gotowego koncentratu lub proszku do samodzielnego rozpuszczenia w spirytusie.
  • Wybór koloru farb do mebli
    Przy wyborze farb do mebli, również istotny jest dobór właściwego koloru. Dużo łatwiej jest wybrać nową barwę całego mebla, aniżeli dopasowywać odpowiedni odcień do pozostałych elementów umeblowania. Do wnętrz bardziej nowoczesnych niezwykle pasują niestandardowe barwy, jak również połączenia dwóch, trzech kolorów. Zastosowanie takiej kolorystyki jest również odpowiednie w przypadku pomieszczeń ciemnych, mało nasłonecznionych i ponurych. Odpowiedni kolor niezwykle łatwo dobrać w przypadku akrylowych farb do mebli - w sklepie bowiem można zlecić wymieszanie specjalnie dobranego zabarwienia. W przypadku farb do mebli drewnianych, największą gamę kolorystyczną posiadają wodne bejce, które kupuje się gotowe już do użycia - każda kolejna warstwa przyciemnia drewno o jeden odcień. W ten sposób łatwiej jest dobrać odpowiedni ton malowanej powierzchni.