Jak wybrać imię dla dziecka?

Większość rodziców spędza wiele czasu na szukaniu tego idealnego i właściwego, w końcu imię dla dziecka to bardzo ważny wybór, który może zaważyć na jego przyszłym życiu.

Kto z nas chociaż raz w życiu nie narzekał na swoje imię i nie krytykował wyboru rodziców? Pewnie większość, jeśli nie każdy, dlatego imię dla dziecka to ważna decyzja. Nie powinno się jej podejmować pochopnie, pod wpływem emocji, mody czy sugestii innych. Imię dla dziecka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców, często przyczyna wielu kłótni i nieporozumień z powodu niezgodności w tej kwestii. Pamiętajmy, aby myśleć przede wszystkim o dziecku, a nie o swoich prywatnych gustach, ponieważ takie nazbyt oryginalne imię dla dziecka, może stać się dla niego poważnym problemem. 

Nie ulegajmy modzie na imię dla dziecka
Dla rodziców ich dziecko jest jedyne w swoim rodzaju. Często pragną tą wyjątkowość podkreślić jakimś wyjątkowym i wyszukanym imieniem. Pamiętajmy, iż imię proste niekoniecznie musi być złe. Często wybór właśnie takiego imienia jest idealną decyzją. Trendy pojawiają się i znikają, a potem okazuje się, że w jednej klasie czy grupie przedszkolnej większość dzieci nosi to samo imię, ponieważ rodzice ulegli modzie. Proste imiona stają się coraz bardziej popularne. Istotną kwestią jest również to, iż dziecko będzie zawiedzione, kiedy nagle okaże się, że w kalendarzu brakuje jego imienia i nie może nawet obchodzić imienin tak jak inne dzieci. Kompromis rodziców też jest istotny. Imię dla dziecka powinno się podobać zarówno mamie jak i tacie, ale jednocześnie oboje powinni postarać się o to, aby było wpasowane w polskie realia i nie było zbyt ekscentryczne.

Pomyślmy o dziecku
Rodzice powinni wyobrazić sobie, że to właśnie oni zostali obdarzeni wybranym imieniem. Jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy wybrane imię dla dziecka może wiązać się z pewnymi nieprzyjemnościami lub trudnościami (na przykład podczas kościelnego chrztu), lepiej z takiego wyboru zrezygnować. Pamiętajmy, że moda przemija a imię pozostaje, dlatego nie ulegajmy modzie na jakieś imię, ponieważ połowa aktorów, piosenkarzy czy znajomych właśnie tak dała na imię swojemu dziecku. Rozsądek jest mile widziany przy podejmowaniu tej decyzji. Szczególnie rodzice, którzy sami zostali obdarzeni niecodziennym imieniem, dobrze wiedzą, że oryginalność nie zawsze jest wskazana.