Jak wybrać kask na motor

Spośród dostępnych na rynku modeli kasków na motor należy wybrać odpowiedni, zapewniający nam jak największe bezpieczeństwo oraz komfort.

Kask na motor to najważniejsza część ubioru motocyklisty ze względu na to, że chroni całą głowę, a także twarz. Dlatego trzeba być świadomym, że dobór odpowiedniego kasku na motor jest istotny i będzie w dużym stopniu decydował o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy.

Rodzaje i charakterystyka kasków
Kaski motocyklowe dzielą się na cztery rodzaje. Kaski integralne zakrywają całą głowę i twarz, gwarantują duży procent bezpieczeństwa, są lekkie i tłumią hałas, powstały podczas jazdy. Innym typem kasku na motor jest kask szczękowy, bardzo podobny do integralnego, jednak z podnoszoną częścią szczękową, co ułatwia komunikację. Jego wadą jest spory ciężar, zapewnia jednak duże bezpieczeństwo. Trzecia wersja to kaski otwarte, oferujące mniejsze bezpieczeństwo w zamian za większy komfort. To dobry wybór dla użytkowników motorów ceniących sobie swobodę i chcących mieć lepszy kontakt z otoczeniem. Ostatni rodzaj kasków na motor to kaski off roadowe dla fanów jazdy wyczynowej. Są one lekkie i wygodne, wymagają jednak korzystania z okularów i są przeznaczone dla miłośników jazdy ekstremalnej, zarówno początkujących, jak i profesjonalistów. Biorąc pod uwagę nasze umiejętności oraz charakter jazdy, jaki preferujemy, należy wybrać odpowiadający nam kask na motor, który będzie mógł służyć nam jak najdłużej. Trzeba pamiętać, że taka ochrona głowy jest obowiązkowa podczas jazdy, a za brak kasku na drodze możemy otrzymać mandat w wysokości 100 złotych.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem
Kask na motor to wydatek niemały, jednakże opłacalny. Zapewnia on duży procent ochrony, nie warto więc oszczędzać na jego zakupie. Na rynku istnieje wiele firm, oferujących gorsze lub lepsze zabezpieczenia głowy podczas jazdy, które oczywiście różnią się cenowo. Warto sprawdzić samemu, czy kask posiada odpowiedni certyfikat, gdyż jest to dowód na to, że przeszedł on odpowiednie testy bezpieczeństwa. Taki certyfikat najczęściej znajduje się na zapięciu kasku. W Europie obowiązuje certyfikat ECE 22-05 lub też DOT i Snell z USA. Przed zakupem dobrze zasięgnąć rady specjalisty lub długotrwałego użytkownika motocykla, który wskaże nam najlepszy dla nas kask na motor, biorąc pod uwagę aspekty najważniejsze dla laika. Istotna może być także opinia sprzedawcy w sklepie, który doradzi nam, wybierając z dostępnych modeli, a także da je nam do przymierzenia. Oprócz charakteru kasku bardzo ważna jest również wygoda: źle dobrany kask na motor każdemu motocykliście może zepsuć przyjemność z jazdy. Warto więc zwrócić uwagę na komfort i nie ignorować nawet najmniejszej niedogodności, bowiem po dłuższej jeździe może stać się ona udręką.