Jak wybrać laktator?

By właściwie wybrać laktator należy kupić typ urządzenia – szpitalny, ręczny, elektryczny – dostosowany do przewidywanej częstości używania.

Laktator jest urządzeniem do odciągania mleka z piersi. Potrzebować go będą karmiące kobiety, które chcą, by niemowlę miało możliwość spożycia naturalnego pokarmu, także pod ich nieobecność. Ponadto matki wcześniaków z niewykształconym jeszcze odruchem ssania lub kobiety wydzielające zbyt dużo pokarmu powinny zastanowić się nad właściwym wyborem laktatora.

 

 

  • Wybór odpowiedniego laktatora do sporadycznego użytku 

Szpitalny laktator jest dostępny w szpitalach i pozostałych placówkach opieki zdrowotnej. Każda matka karmiąca posiada własny zestaw do ściągania pokarmu, więc jest to całkowicie bezpieczny i higieniczny sprzęt. Szpitalne laktatory stosuje się na miejscu lub wypożycza z placówki zdrowia matkom, których dziecko nie może być karmione naturalnie (jest chore lub jest wcześniakiem i nie może samodzielnie ssać pokarmu). Urządzenie to skutecznie pobudza piersi do produkcji mleka, ustanawiając jego wytwarzanie. Aby wybrać laktator dostosowany do własnych potrzeb należy zastanowić się jak często będzie używany. Zaletą laktatora szpitalnego jest to, że można go wypożyczać od czasu do czasu - więc jest idealny dla matek, które tylko okazyjnie będą odciągać mleko. Jeśli urządzenie będzie używane często - warto zakupić własne.

 

  • Wybrór laktatora spośród elektrycznych i ręcznie obsługiwanych urządzeń

Na rynku dostępne są zarówno ręczne, jak i elektryczne modele laktatorów. Należy znać ich właściwości, by najtrafniej wybrać laktator. Ręczne urządzenia poleca się kobietom, które nie będą używały go codziennie. Jego obsługa bowiem może nastręczać trudności i potrzebna jest wprawa, by taki laktator sprawnie obsługiwać, ponieważ należy ustalić najdogodniejszy rytm ściągania pokarmu. Ponadto taki laktator jest idealny na początku karmienia, kiedy pokarmu jest dużo lub nawet zbyt wiele. Jeśli jednak piersi produkują za mało mleka, wtedy ręczny laktator nie będzie pomocny. Elektryczne laktatory są idealne do częstego użytku dla matek dzieci, które nie ssą samodzielnie pokarmu. Wyboru laktatora elektrycznego dokonuje się na podstawie szybkości ściągania pokarmu czyli ilości cykli na minutę zwanej cpm. Wartość cpm urządzenia poniżej 30 sprawia, że odciąganie mleka jest długotrwałe i bolesne. Ilość cykli na minutę w granicach 30-35 polecana jest dla matek okazjonalnie korzystających z urządzenia. Zaś laktator z wartością cpm 30-60 jest doskonały dla kobiet często odciągających pokarm.