Jak wybrać łyżwy?

Aby czerpać przyjemność z jazdy, musimy odpowiednio wybrać łyżwy, najważniejsze są rozmiar buta, sposób jego wykonania i rodzaj zapięcia.

Zima to nie tylko grzanie się w domu przy kominku, z kubkiem gorącej herbaty lub czekolady. Ta pora roku sprzyja uprawianiu sezonowych sportów, na przykład łyżwiarstwa. Zanim wybierzemy się na lód, powinniśmy wiedzieć, jakie wybrać łyżwy, aby cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

 

Wybór rozmiaru i rodzaju łyżew

 

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru łyżew jest ich rozmiar. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, buty muszą być idealnie dopasowane do nogi. Zbyt małe uprzykrzą nam jazdę, w zbyt dużych natomiast, zamiast na jeździe, będziemy koncentrować się na odpowiednim utrzymaniu nogi w bucie. Pamiętajmy również, by do mierzenia butów założyć grubszą skarpetę. Producenci zazwyczaj oferują buty dla wąskich i szerokich stóp. Rozpoznamy je po oznaczeniu, umieszczonym na języku buta – litera „D” oznacza stopę wąską, a „E” – stopę szeroką. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje łyżew, tak zwane figurówki i hokejówki. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę na lodzie, warto wybrać łyżwy figurowe. Mają przedłużoną i szerszą płozę, a ich wysokość sięga dużo ponad kostkę, dzięki czemu są bardziej stabilne. Hokejówki nie mają czubków, zatem jazda polega wyłącznie na odpychaniu się całą powierzchnią łyżwy, dzięki czemu możemy osiągnąć większe prędkości. Są też dużo bardziej zwrotne od figurówek, łatwiej w nich wyhamować, jednak możemy mieć problem z utrzymaniem równowagi.

 

Rodzaj zapięcia i sposób wykonania łyżew

 

Sposób zapięcia jest również istotny przy wyborze łyżew. W sklepach znajdziemy łyżwy sznurowane oraz zapinane na klamry. Znacznie łatwiej założyć i ściągnąć łyżwy z klamrami, jednak w sznurowanych nasza stopa jest dużo bardziej stabilna. Przy zakupie łyżew staniemy przed wyborem skórzanych lub plastikowych butów. Skórzane łyżwy są znacznie lepsze od plastikowych, z czasem dopasowują się do stopy, dzięki czemu poprawia się komfort jazdy. Zwróćmy też uwagę na płozy, najlepiej wybrać łyżwy z ostrzami wykonanymi ze stali węglowej. Płozy nie mogą być krzywe, muszą być też mocno i stabilnie przymocowane do butów. Naszą uwagę powinna też zwrócić cena sprzętu. Zbyt tanie łyżwy zazwyczaj wykonane są z kiepskiej jakości materiału, przez co mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu. Jazda w takich łyżwach może być nie tylko niekomfortowa, ale też zwiększy ryzyko kontuzji, na przykład przez źle lub krzywo przykręcone płozy. Najważniejsza jest mocna konstrukcja buta, jego wytrzymałość i solidne wykonanie.