Jak wybrać metodę depilacji

Aby wybrać metodę depilacji należy zdecydować czy chce się usunąć jedynie widoczną część włosa, czy osłabić wzrost owłosienia.

Depilacja polega na czasowym usunięciu niechcianego owłosienia. Istnieje wiele metod depilacji. Na wybór metody depilacji decydujący wpływ ma łatwość zastosowania, bolesność oraz częstotliwość, z jaką należy powtarzać zabieg. Sposoby usuwania włosków można podzielić na dwie grupy: działające jedynie na widoczną część włosów (golenie, depilacja chemiczna, rozjaśnianie) oraz osłabiające cebulki włosów (depilacja mechaniczna, woskiem oraz laserowa).

 

Usuwanie widocznej części włosa
Golenie jest najpowszechniejszym sposobem na depilację dzięki niewysokim kosztom oraz łatwości zastosowania. Usuwa jedynie widoczną część włosa, dlatego jest bezbolesne. Jeśli chce się mieć gładką skórę, golenie należy powtarzać często, nawet kilka razy w tygodniu. Ze względów praktycznych nie jest to więc metoda polecana przy depilacji nóg, ale świetnie się sprawdza, gdy stosuje się ją w okolicach intymnych i pod pachami. Inną metodą depilacyjną, usuwającą jedynie widocznej części włosa jest depilacja chemiczna. Polega ona na rozprowadzeniu na owłosionej skórze pianki bądź kremu zawierającego sole kwasu tioglikolowego, który rozpuszcza kreatynę włosa. Piankę lub krem łatwo zastosować, a zabieg jest bezbolesny, ale zawarte w kosmetyku związki chemiczne mogą podrażniać skórę, a substancje zapachowe – wywołać zapalenie skóry. Depilacja chemiczna nie jest więc wskazana do okolic intymnych, ze względu na większą wrażliwość skóry. Na rynku są dostępne preparaty zawierające Bioxet, które nie tylko rozpuszczają kreatynę, ale też hamują wzrost włosów poprzez blokowanie odżywiania cebulek. Dlatego efekty depilacji metodą chemiczną są widoczne dłużej niż przy zastosowaniu golenia. Kolejną metodą działającą na widoczną część owłosienia i dającą złudzenie depilacji jest rozjaśnianie, oparte na założeniu, że jasnych włosów nie widać. Nie sprawdza się ono, jeśli celem ma być gładka skóra. Należy też mieć na względzie, że dostępne preparaty są nieskuteczne i podrażniają skórę.

Osłabianie włosków
Depilacja mechaniczna polega na usuwaniu owłosienia wraz z cebulkami przy pomocy urządzeń wyposażonych w system gumek, pęset oraz wirujących dysków. Jest ona bardzo bolesna, więc nie nadaje się do stosowania na wrażliwej skórze pod pachami oraz w okolicach bikini, ale efekt utrzymuje się przez kilka do kilkunastu dni. Równie skuteczna jest depilacja woskiem. Polega ona na położeniu na skórze płynnego wosku, który później jest energicznym ruchem zrywany wraz z włoskami. Sposób ten wymaga zachowania odpowiedniej długości włosów (zbyt krótkie nie zostaną usunięte). Wybierając metodę depilacji woskiem należy się liczyć z bólem, możliwością podrażnienia oraz poparzenia skóry. Najskuteczniej osłabia owłosienie zabieg wykonany laserem. Polega on na wielokrotnym naświetleniu włosów falami, których długość odpowiada barwie owłosienia. Na skutek wysokiej temperatury brodawka włosa ulega uszkodzeniu, dlatego efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet przez kilka lat. Wybierając metodę depilacji laserem trzeba się liczyć z wysokimi kosztami zabiegu.