Jak wybrać mieszkanie idealne

Aby wybrać mieszkanie idealne dla siebie i swojej rodziny, należy ustalić, czego się oczekuje, a potem skrupulatnie oglądać każdą kwaterę i jej okolice.

Zarówno kupno, jak i wynajęcie mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać mieszkanie idealne. Akurat w tym przypadku pośpiech może okazać się wrogiem. Najlepiej na samym początku ustalić, czego oczekuje się od mieszkania, jakie ma być, co musi zawierać, w jakiej okolicy, na którym piętrze. Jeśli ma to być mieszkanie na długie lata, to takie drobnostki są bardzo istotne.

Mieszkanie idealne, czyli jakie?
Aby wybrać mieszkanie idealne, ważne jest, by je oglądać w świetle dziennym, ponieważ łatwiej jest wtedy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, które wieczorem mogą być niewidoczne. Lepiej zatem unikać mieszkań, których właściciele nie pozwalają ich oglądać w dzień. Na początku trzeba ustalić, jak duże ma być mieszkanie. Im większe mieszkanie, tym większe koszty jego utrzymania i samo jego urządzenie będzie kosztowało więcej. Ale jednocześnie należy zastanowić się, czy mniejsze mieszkanie wystarczy dla całej rodziny. Kolejnym punktem, na który należy zwrócić uwagę przy wybieraniu mieszkania, jest kuchnia, zwłaszcza jeśli będzie to małe mieszkanie, w którym nie będzie typowej jadalni, bo właśnie w kuchni będzie stał stół i krzesła. Dlatego w tej sytuacji musi być ona duża i jasna. W mieszkaniu, aby dobrze się w nim czuć, powinno być dużo naturalnego światła. Najlepsze są okna na południowy zachód, bo wtedy najwięcej słońca wpada do mieszkania. Jeśli mowa oknach, to warto wyjrzeć przez nie i zobaczyć, jaki jest z nich widok. Bo może się okazać, że wychodzą wprost na hałaśliwą drogę. Ważny jest też fakt, czy blok, w którym jest mieszkanie, został ocieplony, bo to na pewno pozwoli zmniejszyć koszty jego ogrzania. Wybierając mieszkanie warto zwrócić uwagę na czas, w którym powstał budynek, ponieważ w budynkach z lat siedemdziesiątych jest fatalna akustyka, brak możliwości przerobienia mieszkania, ze względu na grube ściany nośne, a co za tym idzie, wilgoć na ścianach. Lepiej unikać takich mieszkań również ze względu na instalację elektryczną, która przy jednoczesnym używaniu kilku urządzeń w domu, po prostu wysiada. Jest w nich również kiepska wentylacja i śmietniki wewnątrz bloku. Właściwie jedyna zaletą takich mieszkań jest ich niska cena.

Najlepiej, by mieszkanie znajdowało się w pięknej okolicy
W związku z tym, że mieszkanie ma być miejscem przeznaczonym do odpoczynku, powinno być usytuowane z dala od tak zwanych blokowisk, dużego skupiska ludzi, budynków, garaży, gdzie ze świecą szukać skrawka trawnika. Najlepiej jakby w pobliżu był park, co jest ważne, gdy wraz z nami mieszka nasz czworonożny przyjaciel. Ważne jest też, by nie było za bardzo oddalone od miejsca pracy, ponieważ to się wiąże z długim czasem dojazdu do pracy i korkami na drodze. Jeśli mowa jest o dojeździe do pracy, to ważne też jest to, by móc ze spokojem, bez codziennego poszukiwania miejsca, zaparkować samochód blisko domu lub we własnym garażu. Rodzice małych dzieci, wybierając mieszkanie idealne, powinni zorientować się, w jakiej odległości od niego jest plac zabaw, szkoła, przedszkole, by w przyszłości nie martwić się o dziecko, które pól miasta komunikacja miejską będzie musiało przejechać, by dotrzeć do szkoły. Ważna jest też odległość do marketu, w którym będzie można zrobić codzienne zakupy, kościoła, poczty czy ośrodka zdrowia. Bliska odległość od miejsca zamieszkania do tych miejsc bardzo ułatwia życie.