Jak wybrać operatora sieci komórkowej - porady

Aby wybrać operatora sieci komórkowej warto porównać oferty i sprawdzić, która z nich jest dla nas najlepsza oraz jaki zasięg ma dana sieć.

Wybór operatora sieci komórkowej nie jest sprawą prostą. Wymaga zastanowienia się, z jakich funkcji najczęściej korzystamy w telefonie i sprawdzenia, który dostawca usług telefonicznych ma najbardziej korzystną dla nas ofertę. Wysokość rachunków jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze operatora sieci telefonicznej. Decydując się na zawarcie umowy z konkretną siecią komórkową, warto sprawdzić także, czy w miejscu naszego zamieszkania ma ona dobry zasięg, a także czy podpisując umowę nie narazimy się na różne dodatkowe opłaty.

Wysokość rachunków

Podejmując decyzję o wyborze operatora sieci komórkowej, przede wszystkim należy zastanowić się, do jakich celów najczęściej wykorzystujemy telefon – czy lubimy całymi godzinami rozmawiać ze znajomymi, wysyłać setki smsów dziennie, a może głównie surfujemy w internecie. Kiedy już to ustalimy, warto przejrzeć oferty różnych operatorów i sprawdzić, która jest dla nas najkorzystniejsza. Czasem zdarza się, że dwaj dostawcy usług oferują podobne warunki (na przykład ilość darmowych smsów czy minut na miesiąc). Warto wówczas sprawdzić, w jakich sieciach komórkowych mają numery osoby, z którymi kontaktujemy się najczęściej. Często bowiem w obrębie tej samej sieci stawki są dużo niższe, można też zazwyczaj wykupić różnego rodzaju pakiety na rozmowy czy smsy do danej sieci. Wybierając tę sieć, która jest najbardziej powszechna wśród znajomych, można znacznie obniżyć swoje rachunki. Jeśli nadal nie możemy się zdecydować, warto wybrać się do salonu operatora sieci i tam poprosić pracownika o przedstawienie najkorzystniejszej dla nas oferty i wyliczenie, ile przypuszczalnie będą wynosiły nasze rachunki. Jeśli posiadamy wystarczającą ilość czasu, najlepiej przeprowadzić rekonesans w salonach wszystkich operatorów, jakich bierzemy pod uwagę.

Dodatkowe opłaty i zasięg

Wybierając operatora sieci komórkowej warto zwrócić uwagę także na opłaty, które mogą być doliczane do rachunków. Zdarza się bowiem, że operatorzy oferują różne dodatkowe usługi (na przykład pakiety minut, smsów czy gigabajtów do surfowania w internecie), za które jednak trzeba będzie zapłacić (choć w reklamach czy ulotkach nie jest to podkreślane). Dlatego warto dokładnie przejrzeć regulaminy i cenniki, aby ustrzec się przed takimi przykrymi niespodziankami. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, dobrze jest dopytać pracownika salonu, za co naliczane są konkretne opłaty i czy nie da się ich uniknąć. Kolejną sprawą, o jakiej należy pamiętać, dokonując wyboru operatora sieci komórkowej, jest dobry zasięg. W dużych miastach zazwyczaj wszystkie sieci mają jego porównywalny poziom, różnice mogą natomiast występować w mniejszych miejscowościach. Obecnie większość operatorów na swoich stronach internetowych umożliwia sprawdzenie, jaki poziom zasięgu występuje w danym mieście czy miejscowości. Warto także porozmawiać ze znajomymi, mającymi telefon w określonej sieci, czy nie mają oni związanych z zasięgiem problemów.