Jak wybrać perfumy?

Kierowanie się smysłem powonienia i dostosowanie nut zapachowych do osobowości pozwolą nam wybrać perfumy, które przez długi czas będą poprawiać nam nastrój.

Dobre perfumy podkreślą nasz styl i poprawią samopoczucie, należy jednak wybrać perfumy najbardziej do nas pasujące. Ponieważ są to jedne z droższych kosmetyków, warto postarać się, aby był to dobrze przemyślany zakup. W drogerii lub perfumerii warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami.

Zmysł powonienia a wybór perfum

Kupując perfumy nie powinniśmy zwracać uwagi na opakowanie ani markę, ale kierować się jedynie ich zapachem. Jeśli chcemy wybrać perfumy z wyjątkową starannością, powinniśmy udać się do sklepu przed południem. Wtedy nasz zmysł powonienia nie jest jeszcze zmęczony natłokiem wrażeń. Warto wiedzieć, że nos należy do najwrażliwszych organów zmysłowych i nie jest w stanie rozróżnić na raz więcej niż 3 - 4 zapachy, dlatego nie testujmy na raz zbyt dużej liczby perfum. Warto zabrać ze sobą mały słoiczek z ziarnami kawy - zapach kawy odświeży nasz umysł i sprawi, że kolejne zapachy nie będą nam się mieszać. Perfumy najlepiej testować na skórze nadgarstka - w zakrętce lub na papierku pachną zupełnie inaczej niż na ciele. Po spryskaniu skóry należy odczekać kilka sekund. Pierwszy zapach, czyli tak zwana nuta głowy jest wyczuwalny przez pierwsze kilkanaście minut. Następnie pojawia się nuta serca i na nią powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy wyborze perfum. Po kilku godzinach możemy wyczuć jedynie nutę bazy, czyli tło zapachu dodające mu trwałości i głębi. Ze względu na fakt, że zapach potrzebuje czasu, aby się rozwinąć, powinniśmy wybrać perfumy dopiero po około pół godziny po ich przetestowaniu.

Wybór perfum o zapachu marzeń

Najlepiej wybrać perfumy, które najbardziej się nam podobają. Czasami potrzeba całego dnia, aby stwierdzić, czy czujemy się z nimi dobrze, dlatego przy zakupie perfum nie warto się spieszyć. Jeśli nie jesteśmy pewni, który zapach wybrać, kierujmy się skojarzeniami. Świeże, cytrusowe i landrynkowe nuty pasują osobom optymistycznym i aktywnym. Zapachy ziół, mięty, bryzy czy mchu spodobają się miłośnikom natury i osobom, które nie lubią być w centrum uwagi. W zmysłowych, kwiatowych i piżmowych nutach poczujemy się bardziej uwodzicielsko. Warto także zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy używać perfum. Do pracy powinniśmy wybrać perfumy delikatne i świeże, natomiast prywatnie możemy pozwolić sobie na bardziej wyrazistą kompozycję.