Jak wybrać saksofon?

Aby wybrać saksofon, nie należy kierować się wyłącznie ceną - ważniejsza jest marka i jakość wykonania, które decydują o brzmieniu i trwałości instrumentu.

Przy wyborze saksofonu w komfortowej sytuacji są ci, którzy nie muszą liczyć się z pieniędzmi - czekają na nich ręcznie wytwarzane instrumenty, których jakość brzmienia i wykonania porównać można z produktami legendarnych włoskich lutników. Niestety, na taki luksus pozwolić sobie mogą tylko nieliczni. Większość muzyków, aby wybrać saksofon musi ograniczyć się do instrumentów produkowanych seryjnie. Ale i tu, przy odrobinie wiedzy i szczęścia można trafić na saksofon, który nie zawiedzie oczekiwań muzyka.

 

 • Wybór saksofonu -  nowy czy używany
  Przed takim dylematem staniemy, jeśli dysponujemy kwotą w granicach 2-3 tysięcy złotych. Nowe saksofony przyciągają oko ładnym wyglądem, ale niekoniecznie oferują dobre brzmienie i trwałość - potrafią odmówić posłuszeństwa po roku użytkowania. Zdaniem doświadczonych saksofonistów, należy zwłaszcza omijać szerokim łukiem instrumenty produkowane w Chinach. Tymczasem, we wspomnianych granicach cenowych można już wybrać saksofon markowy, dobrze brzmiący i solidnie wykonany, z którym nie będzie kłopotów. Można też rozważyć zakup instrumentu firmowego, nieco zużytego i wymagającego remontu - za około tysiąc złotych fachowiec przywróci mu dawną sprawność i walory brzmieniowe. W tym wypadku wskazana byłaby jednak wcześniejsza konsultacja ze specjalistą.
   
 • Cechy dobrego saksofonu
  Zakup instrumentu, zwłaszcza używanego, za pośrednictwem Internetu obarczony jest dużym ryzykiem - nie da się ocenić stanu instrumentu bez wzięcia go do ręki. Trzeba sprawdzić stan klap i poduszek, precyzję wykonania otworów. Dźwigary i prowadnice nie mogą być wykonane ze zbyt miękkiego materiału, aby się nie odkształcały. Mechanizm klapowy powinien pracować cicho, lekko i bez zacinania się. Ważne, aby na osiach nie było nadmiernego luzu, co negatywnie odbija się na pracy klap . Aby wybrać saksofon trwały, należy zwrócić uwagę na ciężar instrumentu - lekki saksofon brzmi może lepiej, ale zbyt cienka blacha jest podatna na uszkodzenia.
   
 • Pomoc profesjonalisty w wyborze saksofonu
  Doświadczony muzyk jest w stanie wychwycić wszelkie ewentualne wady instrumentu, zarówno mechaniczne, jak i brzmieniowe. Istotna jest nie tylko precyzyjna praca klap, ale także wyrównane brzmienie we wszystkich rejestrach. Używany, dobrze rozegrany saksofon nie powinien sprawiać żadnych problemów ze strojem. Profesjonalista pomoże wybrać saksofon niezawodny i dobrze brzmiący, odkrywając wszystkie jego walory brzmieniowe - nam pozostanie ćwiczyć wytrwale, aby i w naszych rękach instrument zabrzmiał kiedyś równie dobrze.