Jak wybrać właściwą dla siebie dyscyplinę sztuk walki?

Sztukę walki trzeba dostosować do temperamentu i potrzeb - może być ona formą samoobrony, metodą budowania doskonałej formy lub niecodzienną techniką relaksacyjną.

Łagodność oaz klasyczny zestaw gestów w technice kung fu, a może niezawodne karate? Wszystkie najważniejsze sztuki walki mają swoje odrębne tradycje i odmienne zastosowanie. Warto dobrze przemyśleć wybór najodpowiedniejszej dla siebie techniki, żeby włożony w treningi wysiłek przyniósł nam satysfakcję i wymierne rezultaty.

 

 

  • Podróż do Azji - w krainie wschodnich sztuk walki

Wielbiciele kultury Dalekiego Wschodu zazwyczaj z wielką pasją oglądają film "Przyczajony tygrys, ukryty smok" - arcydzieło chińskiej kinematografii, pokazujące poetycko-taneczny potencjał wschodnich sztuk walki. Na wybór jednej z tradycyjnych technik azjatyckich powinni się zdecydować wszyscy Ci, którzy chcą osiągnąć głębszą harmonią, a naukę wyrafinowanych figur połączyć z refleksją nad zastosowaniem wielkiej tradycji Wschodu w realiach własnej kultury. Wśród godnych uwagi dyscyplin znajdziemy sztukę kung fu, wywodzącą się z tradycji chińskich sztuk walki wushu. Jest to sztuka walki dla wytrwałych - warto stopniowo zgłębiać jej różne style. Inną ciekawą techniką jest japońska sztuka walki - aikido. Jest to mistyczna metoda walki, wymagająca sporej koncentracji i sprawności fizycznej. Na jej uprawianie powinni się decydować konsekwentni i wytrwali adepci wschodnich sztuk walki.

 

  • Być jak Chuck Norris - arkana sztuki karate

Zupełnie osobne miejsce w sferze wschodnich sztuk walki przypada karate. Dziś dowcipy o Chucku Norrisie, detronizującym konkurencję z półobrotu, każą spojrzeć z pewnym przymrużeniem oka na tę, wciąż niezwykle popularną w Europie i Stanach Zjednoczonych, sztukę walki. Karate dziś jest uznawane za pełnoprawną dyscyplinę sportową, choć wciąż czerpie z mądrości Wschodu. Tradycyjny, prosty, niekrępujący ruchów strój staje się znakiem rozpoznawczym tej fascynującej sztuki. Karate jest adresowane do osób pragnących doświadczyć wyraźnego wyładowania energii, jakie przynoszą regularne treningi.

 

  • Wendo - kobieca samoobrona

Choć większość sztuk walki jest dziś dostępna dla obojga płci, panie mogą skoncentrować się na zgłębianiu opracowanej specjalnie dla nich techniki. Wendo jest formą feministycznej sztuki walki, z elementami fizycznej samoobrony oraz strategii psychologicznych. Figury wykorzystywane w praktyce wendo odwołują się wprawdzie do charakterystycznych gestów i działań podejmowanych w tradycyjnych sztukach walki, zdominowanych przez mężczyzn. Jednak główną cechą tej metody walki jest jej strategiczny i stosunkowo łagodny charakter. Ma ona służyć budowaniu pewności siebie kobiet w sytuacji zagrożenia, dlatego jest adresowana wyłącznie do przedstawicielek płci pięknej.