Jak wybrać właściwą pompę do oczka wodnego

Przy wyborze pomp do oczka wodnego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. Istotna jest nie tylko cena pompy, lecz także rozmiar i pojemność oczka.

Poniżej przedstawiono najważniejsze kryteria wyboru pomp do oczka wodnego w przydomowym ogrodzie. Pompy zasadniczo różnią się miedzy sobą zarówno ceną jak i parametrami technicznymi. Należy kierować się własnymi oczekiwaniami i szczegółowo zapoznać się z dostępnymi na rynku informacjami.

 • W jakim celu montowane są pompy do oczka wodnego?
  Urządzenie to może okazać się bardzo potrzebne, jeżeli dysponujemy oczkiem wodnym o głębokości nie większej niż 1 metr i powierzchni do 10 metrów kwadratowych. W tych warunkach bardzo trudno jest utrzymać stałą równowagę biologiczną. Bez tego urządzenia woda zaczyna zarastać glonami i bardzo szybko staje się mętna.
 • Kryteria doboru pompy z filtrem
  Pompy posiadają wiele ważnych i praktycznych funkcji w zależności od naszych oczekiwań. Jeżeli w przydomowym stawiku hodowane są rybki należy zaopatrzyć się w pompę z filtrem. Przy małych powierzchniach pompy takie są konieczne, przy większych są zalecane, ponieważ bardzo ułatwiają ich pielęgnację. Filtr taki ma za zadanie przepompowywanie wody brudnej. W celu zakupu takiego urządzenia trzeba najpierw określić objętość oczka wodnego, aby maksymalnie dostosować wydajność filtra. Najlepiej jednak zakupić taki filtr, jaki poleca nam producent pompy. Mamy wtedy pewność, że urządzenie będzie działać sprawnie.
 • Pompa do fontanny
  Pompa ta musi zasysać wodę czystą. W tym celu na jej wlocie umiejscowione są gąbki lub siatki zatrzymujące drobne zanieczyszczenia. Ważną rzeczą jest określenie maksymalnej wysokości strumienia fontanny. Na podstawie tej wielkości dobiera się pompę o odpowiedniej wydajności. Jeżeli wielkość ta nie zostanie sprecyzowana woda spływająca z fontanny może powodować zbyt duży szum lub rozlewać się poza teren oczka.
 • Pompa do strumienia i kaskady
  Jeżeli oczko wodne ma taki charakter należy kupić pompę o dużej wydajności. Filtr do tej pompy musi mieć zdolność przepompowywania wody brudnej. Możemy użyć filtru służącego do pompowania wody czystej, ale należy zdjąć osłonkę zatrzymującą zanieczyszczenia.
 • Inne czynniki doboru pompy
  Przed kupieniem pompy do oczka wodnego należy zwrócić jeszcze uwagę na napięcie, jakim jest ona zasilana. Ważne jest również jej zużycie energii, szczególnie gdy będzie działała przez całą dobę. Dla osób lubiących wygodę są nawet pompy obsługiwane pilotem. Dzięki niemu można włączyć i wyłączyć pompę bez wychodzenia z domu. Po dokonaniu wyboru można cieszyć się z własnego pięknego oczka wodnego.