Jak wybrać właściwą wysokość ramy roweru

Przy zakupie roweru nie powinniśmy kierować się jedynie kolorystyką, ale również zwrócić uwagę na właściwą wysokość ramy roweru, która zapewnia bezpieczeństwo i komfortową jazdę.

Wybór i kupno roweru to z pozoru nieskomplikowane zadanie. Jednakże zapominanie o właściwej wysokości ramy potrafi odebrać całą przyjemność z jazdy. Najlepiej jest udać się do sklepu rowerowego i zdać się na porady sprzedawcy. Nie zawsze jednak można trafić na osobę kompetentną, tak więc warto zabezpieczyć się podstawową wiedzą i metodami ustalania właściwej wysokości ramy roweru.

 

 

  • Rozmiar ma znaczenie

Pozycja rowerzysty pełni ogromnie ważną rolę, szczególnie w niestandardowych warunkach jazdy, takich jak chociażby górskie wycieczki. Właściwe ustawienie siodełka i kierownicy może ułatwiać pokonywanie trudnych przeszkód. Niestety, w tej kwestii pole manewru jest niewielkie. Teoretyczne możliwości regulacji siodełka i jego odległości od kierownicy ograniczają się do praktycznie znikomej zmiany kąta pochylenia mostka. Większy nacisk należy zatem położyć na doborze właściwej wysokości ramy roweru, ale nie wolno zapomnieć także o długości, która decyduje o zajmowanej pozycji. Najbardziej komfortową zapewniają modele wyposażone w krótką rurę górną. Jej wydłużenie zmusza do zgięcia pleców i przyjęcia typowo kolarskiej postawy.

 

  • Sposoby ustalania właściwej wysokości ramy roweru 

Właściwa wysokość ramy roweru jest ściśle uwarunkowana przez nasz wzrost. Aby dokonać odpowiedniego wyboru najlepszym ze sposobów jest zmierzenie odległości od krocza do podłogi. Uzyskaną w centymetrach wartość należy pomnożyć przez jeden z trzech współczynników – 0,57 dla roweru górskiego, 0,63 dla trekkingowego, 0,66 w przypadku bicykla szosowego. Otrzymany wynik stanowi właściwą wysokość ramy. Inną skuteczną metodą jest uniesienie przedniego koła do góry stając nad ramą okrakiem. Prawidłowa odległość od ziemi powinna wynosić 15 centymetrów – wtedy mamy pewność, że wysokość ramy roweru jest prawidłowa. Sprawdzić to można także w inny prosty sposób. Wystarczy usiąść na siodełku, postawić pięty na pedałach i upewnić się, że noga jest w pełni wyprostowana. Ponadto bardzo pomocny w kwestii dopasowania właściwej wysokości ramy roweru okazuje się internet. Jest w nim mnóstwo tabel zawierających właściwe proporcje wzrostu do długości naszego bicykla. Jednakże sama matematyka okazuje się niewystarczająca. Należy bowiem wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz styl jazdy, aby wybrać zadowalający rower.

 

  • Właściwa wysokość ramy roweru dla kobiet

Przy doborze odpowiedniego bicykla uważne powinny być też panie. Statystycznie, przy tym samym wzroście mają one nieco krótszy tułów od mężczyzn oraz dłuższe nogi, dlatego też najlepsze są ramy z krótszą rurą górną. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją rowerów dedykowanych specjalnie dla pań, tak aby jeździło się im łatwiej i przyjemniej. Są to, między innymi bardzo popularne damki. Najlepszą metodą doboru właściwej wysokości ramy roweru dla obu płci jest przede wszystkim dobre doradztwo ze strony sprzedawcy.