Jak wybrać właściwe tło do zdjęcia?

Wprawne oko i twórcza inwencja, ale przede wszystkim temat zdjęcia to podstawowe czynniki decydujące o tym, jak wybrać właściwe tło do zdjęcia.

By wszystkie plany zdjęcia – przedni, główny oraz trzeci ze sobą współgrały trzeba wybrać właściwe tło do zdjęcia. Słowem kluczem w tym wypadku jest temat zdjęcia. Od tego, co będzie ono przedstawiało, od koncepcji całego fotograficznego dzieła zależy wybór tła do zdjęcia - jego kolorystyki, liczby przedmiotów na nim umieszczonych, faktury oraz głębi ostrości.

Chaos kontrolowany

Każdy obraz, także w fotografii, dzieli się według standardów kompozycji na trzy plany – przedni, główny i tło. Te same standardy wymagają też, by każdy z planów zajmował jedną trzecia zdjęcia. To jednak nie jest regułą, tło i plan przedni mogą zajmować mniej przestrzeni na rzecz planu głównego. Do artystycznej kompozycji z udziałem martwej natury tło do zdjęcia można wybrać tak, aby całość tworzyła ciekawy obraz. Trzeba tylko pamiętać, by kontrolować chaos na fotografii.
Gdy fotografowany przedmiot jest bardzo kolorowy, należy unikać pstrokatego tła do zdjęcia, a jeśli już takie jest – wybrać wartość przesłony w przedziale f/2.8 – f/4, dzięki czemu tło będzie rozmyte, a uwypuklone zostaną szczegóły fotografowanego przedmiotu. Ciekawie wyglądają kolorowe przedmioty na jasnym tle lub na tle kontrastującym, dla przykładu – dla żółtego obiektu można wybrać tło czarne, granatowe, czerwone, a nawet jasnozielone. Barwami, których należy unikać przy wyborze tła do zdjęcia żółtego przedmiotu będą biały, żółty, pomarańczowy i inne, na których obiekt będzie niewyraźnie wyeksponowany.

Subtelna elegancja

Fotografowanie przedmiotów do reklam wymaga użycia białego tła do zdjęcia i namiotu bezcieniowego, dzięki którym fotografię przedmiotu będzie można sprawnie wyszparować w programie graficznym. Podobne tło do zdjęcia stosuje się przy fotografowaniu portretów do zdjęć wykorzystywanych do dokumentów. Tutaj wartość przysłony będzie wynosić f/8 – f/22. Dzięki temu przedmiot będzie odzwierciedlony wyraźnie i ostro. Jasne, kojarzące się pozytywnie tła pasują także do zdjęć, których głównym tematem są dzieci. Z kolei w przypadku pejzaży trzeba zwrócić uwagę na to, jaki rozmiar ma tło do zdjęcia. Niebo zajmujące większą część fotografii nie będzie dobrym tłem dla pejzażu, na którym należy uwypuklić piękno gór, ale już niebo z ciekawymi akcentami świetlnymi zajmujące jedną trzecią fotografii będzie wyglądać świetnie. W przypadku, gdy na niebie znajduje się atrakcyjny obiekt, na przykład orzeł, samolot, grupa chmur to wyobraźnia podpowie jak wybrać właściwe tło do zdjęcia, jak kreatywnie je zakomponować.