Jak wyczyścić dysk twardy?

Czyszczenie dysku twardego ma na celu odzyskanie miejsca na komputerze, można je przeprowadzić przez samodzielne usunięcie danych jak i przy pomocy odpowiedniego programu.

Czyszczenie dysku twardego to działanie mające na celu pozbycie się niepotrzebnych danych, które zajmują miejsce na naszym nośniku komputerowym. Służy także do celu pozbycia się danych poufnych, choć naprawdę, aby pozbyć się ich trwale, to w proces czyszczenia dysku twardego należy włożyć więcej wysiłku. Dane po prostu usunięte można jeszcze odzyskać, co najmniej w części, przy pomocy różnych programów.

Najprostsza metoda na wyczyszczenie dysku twardego

Aby wyczyścić dysk twardy najłatwiej chwycić, przy pomocy myszki zaznaczone pliki lub foldery i umieścić je na ikonce kosza systemowego, który podświetli się, gdy przenoszone dane znajdą się nad nim. Upuszczenie ich na podświetlony kosz spowoduje, że przenoszone dane znikną ze swojego miejsca i pojawią się w koszu, co można sprawdzić uruchamiając tę aplikację. Jednak wrzucenie danych do kosza nie spowoduje zwolnienia miejsca na dysku. W celu odzyskania wolnej przestrzeni dyskowej, należy dodatkowo uruchomić opcję „opróżnij kosz” lub w nim zaznaczyć pliki i foldery do usunięcia i nacisnąć na klawiaturze przycisk „delete” lub w menu, znajdującym się pod prawym przyciskiem myszy, nacisnąć opcję „usuń.”

 
Programy pozwalające na wyczyszczenie dysku twardego

 
Wygodniejszym i kompleksowym narzędziem służącym do czyszczenia dysku twardego jest odpowiedni program. Programów takich jest bardzo wiele i są one zarówno darmowe jak i płatne, najczęściej obsługa ich jest bardzo prosta, ogranicza się do wyboru głównych funkcji. W programach, takich najczęściej występują opcje opróżniania kosza systemowego, czyszczenie dysku z plików zapisanych przez inne programy, takie jak przeglądarki internetowe, pliki i foldery zawarte w katalogu „temp” Windowsa, czyszczenie rejestru systemowego, odinstalowywanie, niepotrzebnych programów i wiele innych, różnych, zależnie od programu czyszczącego. Przy tego typu programach znajduje się również plik pomocy lub instrukcja obsługi, umożliwiające poznanie wszystkich możliwości oferowanych przez program.

Wyczyszczenie dysku twardego przez formatowanie

 
Formatowanie to najsilniejszy sposób na wyczyszczenie dysku twardego. Główną jego cechą jest czyszczenie całego dysku za jednym razem, nie istnieje możliwość wyczyszczenia tylko części, dlatego tą opcję należy używać bardzo ostrożnie i tylko w szczególnych przypadkach. Wyczyszczenie dysku twardego przez formatowanie dostępne jest w każdym miejscu komputera, gdzie widoczna jest ikonka dysku, na którą wystarczy nacisnąć prawym przyciskiem myszy. W rozwiniętym w ten sposób menu pojawi się opcja „formatuj”, która uruchamia odpowiedni program. System od razu samodzielnie proponuje odpowiednie formatowanie, odczytując charakterystykę dysku. Należy jednak pamiętać, że ta opcja służy do usunięcia wszystkich danych z dysku, zatem przeprowadzenie formatowania na dysku komputera, zawierającym ważne dla nas informacje, doprowadzi do ich utraty.