Jak wyczyścić obiektyw – porady od ekspertów

By dobrze wyczyścić obiektyw aparatu fotograficznego należy zaopatrzyć się we właściwe akcesoria i postępować zgodnie ze sprawdzonymi radami ekspertów.

Czysty obiektyw to podstawowy warunek, jaki musi spełnić sprzęt zarówno profesjonalnego fotografa, jak i amatora aby zdjęcia miały doskonałą jakość. Żeby dokładnie wyczyścić obiektyw potrzeba trochę cierpliwości i wiele delikatności.

 

 

  • Czyszczenie obiektywu
    Najłatwiej wyczyścić obiektyw przy użyciu przeznaczonych do tego ściereczek, nasączonych specjalnym płynem. Należy oczyścić ściereczką obiektyw, zaś jej rogiem pozostałe zakamarki, starając się sięgać jak najgłębiej. Przecierając szkło obiektywu taką jednorazową ściereczką, mamy pewność, że soczewka nie ulegnie zarysowaniu. Można je nabyć w sklepach ze sprzętem fotograficznym. Do czyszczenia obiektywów nadają się również miękkie ściereczki wykonane z mikrofibry. Można nimi łatwo usunąć kurz z obiektywu. Natomiast jeśli na szkle obiektywu są widoczne tłuste plamy, należy użyć specjalnego płynu do czyszczenia obiektywów. Płyn ten jest wykonany na bazie alkoholu, więc łatwo usunie tłuste zabrudzenia. Należy zwilżyć nim ściereczkę z mikrofibry i wyczyścić szkło obiektywu. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest również zakup specjalnego długopisu do czyszczenia obiektywów. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję oraz strać się posługiwać długopisem tak, aby nie uszkodzić delikatnego sprzętu. Można również zakupić pędzel z włosia naturalnego, który łatwo usuwa kurz i wszelkie pyłki z powierzchni obiektywu. Eksperci zalecają, aby przed wyczyszczeniem obiektywu ściereczką, przy użyciu dmuchawy i pędzla pozbyć się wszelkich pyłków oraz kurzu z jego powierzchni i zakamarków. Następnie można użyć ściereczki i ewentualnie specjalnych płynów do czyszczenia obiektywów.
  • Działania niewskazane
    Przystępując do czyszczenia obiektywu przede wszystkim należy pamiętać, że jest to delikatna część aparatu fotograficznego i trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności aby go nie uszkodzić. Szkło obiektywu bardzo łatwo ulega porysowaniu, dlatego nie wolno czyścić go chropowatymi materiałami, nawet papierem. Nie należy też próbować wyjmować ostrymi przedmiotami zanieczyszczeń z zakamarków obiektywu. Lepszym sposobem będzie wydmuchanie ze szczelin kurzu i pyłków. Najlepiej użyć do tego specjalnej dmuchawy lub gruszki, bowiem w trakcie wydmuchiwania zanieczyszczeń przy pomocy ust istnieje ryzyko rozprysku śliny. Nie należy również nakładać płynów do czyszczenia obiektywów bezpośrednio na obiektyw. Natomiast wnętrze obiektywu jest na tyle delikatną i skomplikowaną konstrukcją, że wyczyścić je mogą tylko profesjonaliści i nie wolno próbować tego, jeśli jest się amatorem. 
  • Działania wskazane
    Lepiej zapobiegać zanieczyszczeniom niż zbyt często czyścic obiektyw. Dlatego należy, tak często jak jest to możliwe, chronić obiektyw przed zabrudzeniem specjalną zaślepką. Wyczyścić obiektyw trzeba zawsze wtedy, gdy jest choć w niewielkim stopniu zabrudzony. Dlatego najlepiej opakowanie nasączonych ściereczek do czyszczenia obiektywów trzymać (w specjalnym futerale) w pokrowcu obok aparatu. Żeby uchronić się od ryzyka uszkodzenia obiektywu podczas jego czyszczenia, można również zaufać profesjonalistom i oddać swój aparat do czyszczenia w sklepie firmowym.