Jak wyczyścić wentylator w komputerze

Sprężone powietrze a razie jego braku obecne w każdym domu waciki kosmetyczne pomogą nam wyczyścić wentylator w komputerze i przedłużyć jego żywot.

Sprawne chłodzenie jest niezbędnym elementem każdego dobrze funkcjonującego zestawu komputerowego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z niedrogim pecetem służącym głównie za maszynę do pisania czy podrasowanym „potworem”, na którym z zawrotną prędkością chodzą nawet najnowsze gry, powinniśmy dbać o jego wentylację. Gdy wiatrak zamontowany na obudowie lub procesorze zaczyna terkotać, wyć lub pracuje nierównomiernie, trzeba jak najszybciej oczyścić go z kurzu i innych zanieczyszczeń. Jeśli w porę nie wyczyścimy wentylatora w komputerze może dojść do jego zatarcia, spalenia i w konsekwencji przegrzania procesora. Takie zaniechanie może okazać się dla nas dużo kosztowniejsze, niż chwila poświęcona na wyczyszczenie wentylatora w komputerze.

Czyszczenie mechaniczne
Najprostszym a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem, by wyczyścić wentylator w komputerze jest mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń z łopatek wiatraka i okolic silniczka. Bardzo dobrze do tego celu nadają się akcesoria kosmetyczne, takie jak waciki czy patyczki do uszu. Należy pamiętać, że wszystkie czynności we wnętrzu komputera wykonujemy, gdy jest on wyłączony, a przewód zasilający, dla pewności, odpięty. Uniemożliwi to przypadkowe uruchomienie systemu z plastikowym patyczkiem blokującym komputerowy wentylator. Z pomocą wacików czyścimy dokładnie wszystkie zakamarki wiatraczka i, w razie potrzeby, radiatora do którego jest zamocowany. Jeśli czujemy się na siłach, możemy zdemontować wiatrak z procesora lub obudowy w celu lepszego dostępu do niego, jednak nie posiadając doświadczenia może okazać się to niezbyt proste. Dla domowych potrzeb w zupełności wystarczy oczyszczenie widocznych elementów wiatraka.

Czyszczenie za pomocą sprężonego powietrza
By lepiej wyczyścić wentylator w komputerze, możemy posłużyć się sprężonym powietrzem w puszkach. Takie akcesoria są dostępne za nieduże pieniądze w sklepach komputerowych zarówno tradycyjnych jak i internetowych, a w wydatny sposób pomogą w utrzymaniu czystości we wnętrzu komputera. Do puszki ze sprężonym powietrzem najczęściej dostarczona jest cienka, plastikowa dysza, z pomocą której dotrzemy do najgłębszych zakamarków wiatraka komputerowego. Należy pamiętać, że powietrze przy rozprężaniu ochładza elementy, które czyścimy, co może prowadzić do skroplenia się pary wodnej na przykład na powierzchni radiatora. Dlatego po czyszczeniu komputera za pomocą sprężonego powietrza należy odczekać kilka minut, aż elementy ogrzeją się do temperatury pokojowej. Gdy staramy się wyczyścić wentylator w komputerze należy pamiętać, że inne podzespoły, takie jak dyski twarde czy pamięć RAM również będą pracowały lepiej gdy są dobrze chłodzone, a więc oczyszczone z kurzu. Dlatego takie kompleksowe czyszczenie należy przeprowadzać regularnie, co kilka, kilkanaście tygodni i po każdym remoncie pomieszczenia, w którym znajduje się komputer. Najlepiej, gdy przeprowadzamy je na świeżym powietrzu, gdyż ilość zanieczyszczeń zgromadzonych we wnętrzu komputera może nas naprawdę zaskoczyć.