Jak wyhodować bambusa w domu

Aby wyhodować bambusa w domu należy zasiać nasiona wybranej odmiany, a kiedy wykiełkują – przesadzić je do doniczki wypełnionej torfem.

Bambusy to niezwykłe rośliny, które w różnych zakątkach świata są uprawiane dla wielu odmiennych celów. W krajach egzotycznych służą jako materiał wykorzystywany w budownictwie oraz produkt spożywczy - jadalne są pędy, a także nasiona, z których wytwarza się mąkę. W Europie - między innymi w Polsce - uprawiane są jako rośliny ozdobne. Wyhodowanie bambusa w domu nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Wystarczy zapewnić mu odpowiednią ilość wody, dużo światła oraz ziemię bogatą w składniki mineralne, aby przez cały rok cieszyć się pięknem tej niezwykłej rośliny.

Początek hodowli
Aby wyhodować bambusa w domu, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w nasiona lub w młode pędy tej rośliny (można je kupić na przykład w sklepie ogrodniczym). Dostępne są różne odmiany bambusów: niektóre z nich można uprawiać w ogrodzie, gdyż są odporne na mróz i wytrzymują spadki temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza. Inne, bardziej wrażliwe na chłód, można hodować tylko w domu. Zakupione nasionka należy wysiać pojedynczo do pojemniczków wypełnionych torfem, wymieszanym z niewielką ilością piasku. Należy je podlewać regularnie, tak aby ziemia zawsze była wilgotna. Po pewnym czasie, kiedy roślinki wykiełkują, należy przesadzić je do większych doniczek. Jeśli zaś kupiliśmy w sklepie pędy, należy najpierw umieścić je w pojemniku z wodą i przesadzić do doniczek, kiedy wypuszczą korzonki.

Przesadzanie i pielęgnacja bambusów
Bambus powinien być hodowany przez co najmniej rok, zanim będzie można go przesadzić do ogrodu lub większej donicy. Pędy należy umieścić w torfowym podłożu o obojętnym odczynie na głębokość 25 centymetrów (niezależnie czy sadzimy je w donicy czy w ogrodzie). Dodanie do ziemi niewielkiej ilości obornika przyspieszy wzrost rośliny. Powinniśmy także umieścić roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu (na przykład na południowym oknie). Jeśli rośnie w ogrodzie, nie może być narażona na działanie zbyt silnego wiatru. Co 7-10 dni glebę należy nawozić substancjami zawierającymi azot, fosfor lub potas. Jeśli pęd wypuszcza zbyt dużo liści, można je przycinać (i wykorzystać jako sadzonki dla nowych roślin, gdyż bardzo łatwo się one ukorzeniają). Bambusy nie są zbyt wrażliwe na choroby, mogą jednak zostać zaatakowane przez przędziorki – w takim przypadku wszystkie szkodniki należy szybko usunąć, aby nie dopuścić do zniszczenia rośliny. Bambusy to rośliny, które lubią wilgoć. Dlatego, aby wyhodować bambusa w domu, nie można zapominać o regularnym podlewaniu pędów. Ważne jest, aby roślinę podlewać dość często, ale niewielkimi ilościami wody. Ziemia wokół rośliny powinna być zawsze wilgotna, ale nie może być zbyt mokra. Dodatkowo w gorące dni można zraszać liście i pędy bambusa, aby nieco je ochłodzić.