Jak wyhodować drzewko awokado

Aby wyhodować drzewko awokado należy umieścić jego pestkę w słoiku z wodą, a po trzech tygodniach przesadzić ją do doniczki i umieścić w nasłonecznionym miejscu.

Awokado to tropikalne drzewko pochodzące z Ameryki Środkowej. W Europie uprawiane jest od XVII wieku. Roślina ta jest wiecznie zielona i w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet 20 metrów wysokości (w warunkach domowych jest dużo niższa). Owoce awokado mają gruszkowaty kształt i mogą ważyć do dwóch kilogramów. W niektórych krajach nazywane są „maślanymi owocami”, gdyż zawierają około 30% tłuszczu i smakiem przypominają masło. Są bogate w witaminy E, K, PP, C i B. Aby wyhodować drzewko awokado, na początek wystarczy mieć pestkę tego owocu i słoik z wodą.

Od pestki do drzewka
Aby wyhodować drzewko awokado, należy z miękkiego, dojrzałego owocu o zielonej, pozbawionej plam skórce, wyjąć pestkę, umyć ją wodą i odłożyć na dobę, aby obeschła. Następnie należy wbić w nią dwie lub trzy wykałaczki (równolegle do podłoża, na którym leży) i na takiej podpórce umieścić ją w słoiku z wodą. Płaska strona pestki powinna być zanurzona w wodzie (do około jednej trzeciej jej wysokości), natomiast część ostrzejsza powinna wystawać ponad naczynie. Wodę należy regularnie uzupełniać, a raz w tygodniu wymieniać na świeżą. Słoik powinien stać w dobrze nasłonecznionym miejscu. Po trzech tygodniach pestka powinna zacząć pękać, wówczas należy umieścić ją w doniczce z ziemią, pozostawiając czubek nie przysypany. Po kilku tygodniach roślina zacznie wypuszczać najpierw korzenie, a następnie łodygę. Nie można w tym czasie wyjmować jej z ziemi, gdyż grozi to uszkodzeniem młodych, delikatnych pędów. Można także pozostawić pestkę w wodzie do momentu, aż słoik będzie wypełniony korzonkami oraz zacznie wyrastać łodyga i dopiero wówczas umieścić młodą roślinkę w doniczce z ziemią.

Jak dbać o drzewko
Aby wyhodować drzewko awokado, które będzie kwitło i owocowało, trzeba poświęcić roślinie nieco uwagi. Ponieważ awokado to roślina pochodząca z regionów tropikalnych, nie może być narażona na działanie niskich temperatur. Nie może więc być hodowana przez cały rok na balkonie czy tarasie, zimę musi spędzać stojąc w mieszkaniu. Lubi stanowiska z dużą ilością światła i ciepła. Optymalna jest dla niej temperatura około 20 stopni, w takich warunkach jest największe prawdopodobieństwo, że zakwitnie. Powinna mieć zawsze wilgotne podłoże, obfite podlewanie zalecane jest zwłaszcza latem. Jesienią i wiosną należy podlewać drzewko dwa razy w tygodniu, zaś zimą jeszcze rzadziej, aby mogło odpocząć. Przelanie rośliny można poznać po żółknięciu lub opadaniu liści. W takiej sytuacji należy zaprzestać podlewania na kilka dni, aby ziemia mogła przeschnąć. Nie powinno się także podlewać awokado wodą z kranu, gdyż grozi to wystąpieniem chorób grzybiczych tej delikatnej rośliny.