Jak wyhodować drzewko bonsai?

Aby wyhodować drzewko bonsai należy posadzić nasiono wybranej rośliny, a gdy wyrośnie, podcinać gałęzie i korzenie, aby nadać jej określony kształt.

Bonsai to pochodząca z Chin sztuka formowania drzew w taki sposób, aby wyglądały jak kilkudziesięcioletnie rośliny, a przy tym były niewysokie (maksymalnie mogą mieć około 30-40 centymetrów). Hodowanie drzewka bonsai zajmuje od kilku do kilkunastu lat. Wymaga dużej cierpliwości, właściwej pielęgnacji, odpowiedniego kształtowania gałęzi oraz przycinania korzeni.

Przed posadzeniem drzewka

Pierwszą czynnością, jaką musi wykonać osoba, która zdecydowała się wyhodować drzewko bonsai, jest wybranie gatunku, z jakiego będzie je formować. Nadają się do tego celu w zasadzie wszystkie gatunki drzew, najczęściej wykorzystywane są jednak jodły, klony, dęby, grubosze, cisy. Warto zastanowić się, czy chcemy hodować bonsai w mieszkaniu czy w ogrodzie. W pierwszym przypadku możemy wybrać drzewko bardziej egzotyczne (na przykład oliwkę), w drugim natomiast lepiej wybrać gatunek, który przetrwa zimę (czyli występujący naturalnie w naszym klimacie). Przed posadzeniem wybranego drzewka warto także nabyć wiedzę o tym, jakie warunki są dla niego korzystne, czy lubi miejsca nasłonecznione czy zacienione, czy jest wrażliwe na działanie wiatrów, szkodniki i tym podobne.

Od nasionka do drzewka

Hodowlę drzewka bonsai należy rozpocząć od posiania w doniczce nasiona kupionego w sklepie bądź znalezionego w lesie. Siewka może być umieszczona w zwykłej doniczce i powinna rosnąć w niej przez jeden rok. Po tym czasie, kiedy roślina osiągnie wysokość około 20 centymetrów, należy wyjąć ją z doniczki, obciąć wszystkie cienkie korzonki, a także zbędne gałęzie (powinno ich zostać tylko kilka). Czynności te należy powtarzać przez kolejne dwa lata, po czym można przesadzić drzewko do nowej donicy. Przed przeniesieniem należy ponownie obciąć jedną trzecią długości korzeni rośliny oraz przyciąć gałęzie tak, aby odległość między dwoma przeciwległymi końcami drzewka była nie większa niż 25 centymetrów.

Wybór doniczki

Drzewka bonsai hoduje się w specjalnie do tego celu przygotowanych ceramicznych donicach. Są one płytkie i zazwyczaj dość małe, aby uniemożliwić korzeniom nadmierne rozrastanie się. Muszą także mieć otwory w dnie, aby woda mogła swobodnie odpływać i nie gromadziła się w podłożu. Warto zadbać też o walory estetyczne, na przykład do roślin o ciemnych liściach dobierać jasne pojemniki, do roślin formowanych na kształt koła dobrać doniczki w kształcie kwadratu czy prostokąta.

Formowanie gałęzi

Aby wyhodować drzewko bonsai w wybranym kształcie, należy zadbać o odpowiednie formowanie jego gałęzi. Dokonuje się tego poprzez okręcanie ich drutem, który stabilizuje roślinę i sprawia, że rośnie ona w wybranym przez nas kierunku. Aby nie niszczyć gałęzi, drut należy owijać materiałem ochronnym, na przykład plastikiem. Nie powinien on też nigdy przylegać ściśle do kory. Sztuka drutowania jest dość trudna i warto uczyć się jej od doświadczonego hodowcy bonsai lub na specjalnych kursach.