Jak wyhodować dynię butternut w ogrodzie?

Dynie butternut są smaczne i zdrowe. Z łatwością możesz wyhodować dynię butternut w swoim ogródku. Wystarczą odpowiednie nasiona i kawałek żyznej gleby.

Jeśli chcesz wyhodować dynię butternut, najlepiej zasiać ziarna w miejscu, w którym roślina będzie rosła przez okres sezonu wegetacyjnego. Te warzywa nie lubią, gdy je się przesadza. Jeśli w swoim ogródku masz mało miejsca, możesz zaczekać, aż skończy się sezon na sałatę i groszek. W ten sposób zyskasz więcej przestrzeni do uprawy.

Uprawa gleby pod hodowlę dyni butternut

Dynia butternut może być zasadzona nawet do 12 tygodni przed pierwszym jesiennym mrozem. Ziarna kiełkują szybciej, gdy temperatura gleby sięga 18 stopni Celsjusza. Chcąc wyhodować dynię butternut w ogródku, upewnij się, że gleba jest dobrze uprawiona na głębokość 20 centymetrów. Sypka gleba da korzeniom miejsce na rozwój. Żyzne podłoże sprawi, że rośliny będą dorodne. W tym momencie warto jest dodać do gleby kompost lub obornik.

Zasianie nasion dyni

Gdy ziemia jest uprawiona, stwórz kopce o szerokości 30 centymetrów i wysokości 7-10 centymetrów. Zostaw między kopcami 1,8 metra przerwy. Pamiętaj, żeby wybrane miejsce było dobrze nasłonecznione, co najmniej 6-8 godzin dziennie. Następnie wykonaj w każdym kopcu dwa otwory o głębokości 3 centymetrów. Włóż po jednym nasionku do każdego otworu, przysyp ziemią i podlej grządkę. Gdy sadzonki osiągną 6 centymetrów wysokości, musisz je przerzedzić. Wyrwij po jednej roślinie na każdym kopcu, pozostawiając ładniejszą.

Nawożenie i podlewanie grządek

Ważne jest, żeby nawozić i podlewać grządki gdy sadzonki będą miały kilkanaście centymetrów wysokości. Staraj się polewać rośliny długim i wolnym strumieniem wody, co pozwoli na dobre nasiąknięcie gleby. Nie podlewaj sadzonek dyni butternut od góry, ponieważ sprzyja to rozwijaniu się chorób. Mokre liście mogą doprowadzić do powstania zagrożeń grzybiczych. Nie zapominaj o nawożeniu roślinek. Użyj nawozu w granulkach lub takiego, który rozpuszcza się w wodzie.

Zbiór wyhodowanych dyń butternut

Obserwując wygląd dyń, będziesz wiedział, kiedy przyjdzie czas na zbiory. Kiedy dynia butternut zaczyna rosnąć, na skórce pojawiają się zielone pionowe linie. Gdy znikną, a skórka będzie mieć blado pomarańczowy kolor, dynia będzie dojrzała. Większość dojrzałych dyń osiąga długość 20-30 centymetrów. Gdy już wyhodowałeś dynie butternut i są one dorodne, zbierz je ucinając łodygę nożem. Możesz przechowywać je do 2-3 miesięcy w chłodnym miejscu, dzięki czemu w każdej chwili będziesz mógł przyrządzić z nich smaczną potrawę.