Jak wykonać stół mozaikowy?

Niezużyte kafelki mogą być podstawą do stworzenia arcydzieła czyli pięknego stołu mozaikowego.

Własnoręczne wykonanie niepowtarzalnego stołu mozaikowego może zająć dużo czasu, albowiem przy tego typu projekcie wymagana jest niezwykła precyzyjność, jednak efekt pracy z pewnością będzie zadowalający i zachwyci niejednego gościa. Dzięki tym wskazówkom, tworzenie stolika stanie się przyjemnością.

 • Klucz do sukcesu - przygotowanie materiałów
  Przede wszystkim, aby wykonać stół mozaikowy, należy przygotować płytki z glazury, które będzie można pociąć na równe elementy. Konieczne jest użycie gilotyny lub innego dostępnego narzędzia, które pozwoli nam na podzielenie płytek bez ich uszkodzenia i połamania. Warto przygotować plan i dokładnie rozrysować szablon projektu- zdecydować o kształcie i wymiarach stolika (na podstawie posiadanego mebla). Jest to szczególnie istotne, aby dostosować ilość płytek do wielkości mebla. Kiedy już podejmiemy decyzję, należy pociąć płytki na równe, wąskie pasy lub inne, równe kształty.
 • Sztuka dobrania koloru
  Aby mozaika układała się w jedną całość, warto zdecydować o stylu i odpowiednich odcieniach elementów. Aby arcydzieło było stonowane, powinno się układać płytki według różnych odmian jednego koloru. Z kolei jeśli priorytetem jest ożywienie pomieszczenia lub stolik ma być elementem przyciągającym uwagę, warto skorzystać z różnych, intensywnych barw, które przeplatają się ze sobą.
 • Układanie czyli największa frajda
  Teraz kolej na najważniejszą część projektu. Aby utworzyć stół mozaikowy, należy układać małe elementy na blacie, który wcześniej został dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń i nierówności. Blat musi być suchy i odtłuszczony. Jeśli jest okrągły, najlepiej układać podłużne prostokąty promieniście, smarując je klejem z jednej strony i dociskając do stołu. Dobór środka do mocowania płytek jest istotny- warto wybrać klej lepszej jakości, który zapewnia wytrzymałość spoiwa na dłuższy czas. Jeśli elementy są układane na prostokątnym lub kwadratowym blacie, sprawa jest ułatwiona, ponieważ nie trzeba ich szczególnie dopasowywać do krawędzi.
 • Środek - serce mozaiki
  Kiedy krawędzie stołu mozaikowego będą już wyklejone, należy skupić się na środku mebla. W tym celu konieczne jest rozbijanie wielokolorowych płytek na różnej wielkości elementy. Puste miejsce na blacie wypełniamy potłuczonymi elementami tak, aby różne barwy tworzyły niepowtarzalną kompozycję. Ważne jest, aby starać się zapełniać luki, które powstaną przy składaniu i przyklejaniu nieregularnych kształtów.
 • Utrwalenie pracy
  Aby wykończyć stół mozaikowy, po wyschnięciu kleju do przymocowania elementów, należy nałożyć na niego warstwę zaprawy do fugowania, dostępnej w sklepach budowlanych i rozprowadzić dokładnie po całej powierzchni blatu. Kiedy masa zaschnie, konieczne jest dokładne, ale delikatne wyczyszczenie blatu i stół mozaikowy jest gotowy.