Jak wykonać szablony dekoracyjne na ścianę?

Szablony dekoracyjne mogą okazać się pomocne przy ozdabianiu mieszkań, a przy tym nie trzeba ograniczać się do oferty sklepowej.

Odnawiając mieszkanie czy decydując się na zmianę kolorystyki warto zastanowić się nad ozdobieniem ścian stylowymi wzorami. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie potrzebne są zdolności plastyczne. Z pomocą mogą przyjść szablony dekoracyjne.
Ale co zrobić w sytuacji, gdy nawet najbogatszy wybór w sklepach czy hurtowniach budowlanych nie pozwala na satysfakcjonujący dobór? Wszak pomalowana ściana ma zdobić mieszkanie przez wiele lat. Taki szablon można łatwo zrobić samodzielnie.

Wykonanie szablonu
Być może dla wielu osób jest to sztuka z pogranicza czarnej magii, jednak przy odrobinie cierpliwości można osiągnąć zamierzone i co najważniejsze zadowalające efekty.
Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego wzoru. Pomocny może okazać się tu internet. Wystarczy wpisać w przeglądarkę „wzory na szablon” czy inną pokrewną frazę by pojawiły się ich tysiące. Ważne by wzór był jednokolorowy a jego poszczególne elementy oddzielone od pozostałych (liść od łodygi czy jedna połowa okręgu od drugiej) Wybrany wzór należy wydrukować.
Kartka papieru nie jest dobrym materiałem by wykonać szablony dekoracyjne. Potrzebne jest tworzywo sztywne, cienkie i nieprzepuszczające farby. Poszukiwanie materiału, który spełnia wszystkie te wymagania nie musi być czasochłonne, gdyż znajduje się ono w większości domów. Znakomicie się do tego nadaje stara klisza rentgenowska.

Przydatne porady
Szablony dekoracyjne wykonuje się naklejając wydruk na kliszę. Po wyschnięciu kleju można przystąpić do wycinania jego kolorowych elementów. Można to zrobić przy pomocy skalpela czy noża do tapet, który również można znaleźć w wielu domach. Ważne jest, by zrobić to dokładnie. Jeśli wzór ma być nanoszony powtarzalnie tworząc szlaczek czy obramowanie szablony dekoracyjne muszą mieć tak zwane znaczniki umiejscowione z dwóch stron właściwego wzoru w tej samej odległości od jego krawędzi (3-15 centymetrów w zależności od potrzeb). Najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie małego trójkąta z wierzchołkiem skierowanym ku dołowi. Figury te powinny znajdować się nad wzorem, w jednej linii, równoległej do poziomej osi wzoru.
W ten prosty sposób można przygotować szablony dekoracyjne. Teraz wystarczy narysować ołówkiem linię, przyłożyć szablony dekoracyjne tak by górne krawędzie znaczników się z nią stykały, po czym chwycić wałek w dłoń.