Jak wyłączyć Windows Update krok po kroku

Aby łatwo i bez problemów wyłączyć Windows Update można wykorzystać narzędzia systemowe bądź odpowiedni, odrębny program.

Wyłączenie Windows Update to problem dotyczący wielu osób pracujących z systemem Microsoftu. Automatyczne aktualizacje są przydatne i potrzebne, pomagają zapobiegać wielu krytycznym błędom, usprawniają system. Za ich pomocą są także uaktualniane wszystkie programy systemowe. Dzięki temu, że komputer może pobrać je sam, użytkownik oszczędza dużo czasu, nie musząc własnoręcznie wyszukiwać i instalować nowości. Niestety, każdy medal ma dwie strony. Czasem Windows Update może być dość uciążliwy. Są jednak sposoby, by problemu się pozbyć. Kilka chwil poświęconych komputerowi z pewnością pomoże go pod tym wzgledem usprawnić. Przed wyłączeniem Windowsa Update warto jednak wiedzieć, że nie jest to dobre dla systemu na dluższy okres czasu.

 

 

  • Wyłączanie automatycznych aktualizacji w Windows XP, Vista i 7

Procedura w XP jest bardzo prosta. Po kliknięciu 'Start' należy przejść do odnośnika 'Mój Komputer', a po najechaniu na niego kliknąć prawym przyciskiem myszki. Gdy pojawi się menu trzeba wybrać hasło 'Właściwości'. Okno to ma wiele zakładek odnoszących się do różnych aspektów systemu, by jednak wyłączyć wymienioną wyżej opcję potrzebna jest tylko jedna: Aktualizacje automatyczne. Po wejściu w zakładkę użytkownik ma do wyboru kilka wariantów - jednym z nich jest właśnie wyłączenie niepożądanej funkcji. Po zaznaczeniu opcji 'wyłącz aktualizacje automatyczne' i potwierdzeniu wyboru kliknięciem 'zastosuj' oraz 'ok' komputer wyłączy Windows Update. W przypadku systemów Vista i 7 jest to trochę trudniejsze, niż w Windowsie XP. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest kliknięcie w Start i wybranie Panelu sterowania. Umożliwi on przejście do Centrum zabezpieczeń i dalej wprost do opcji 'Windows Update'. Klikając 'Zmień ustawienia' użytkownik przechodzi do kolejnego panelu umożliwiającego mu zmienić niepożądane opcje. Po zaznaczeniu 'Nigdy nie sprawdzaj, czy są aktualizacje' Windows Update zostanie wyłączony.

 

  • Wyłączanie automatycznych aktualizacji z xp-AntiSpy

Xp-AntiSpy to darmowy i - co ważne - bardzo prosty program służący do kontrolowania ukrytych ustawień systemowych w Windowsie XP i Vista. Pozwala on też zmienić wiele funkcji wedle woli użytkownika. Dzięki temu urządzeniu można na przykład odinstalować Windows Messenger, zmienić ustawienia Media Playera, a także wyłączyć Windows Update.
By móc skorzystać z tego niewielkiego acz przydatnego programu wystarczy go ściągnąć - można go znaleźć na wielu stronach z oprogramowaniem, także w wersji po polsku. Jest też niewielki, przez co nie trzeba się martwić, że zajmie dużo miejsca. Przy pierwszym uruchomieniu programu warto zapisać obecny stan systemu, by można było wrócić do niego w dogodnym momencie lub w przypadku jakichś problemów. Następnie w zakładce 'Usługi' należy zaznaczyć 'Wyłącz usługę automatycznej aktualizacji', zapisać zmiany i cieszyć się brakiem wyświetlania ciągłych komunikatów informujących nas o aktualnościach Windows Update.