Jak wymienić ekran w laptopie

Aby wymienić ekran w laptopie należy określić rodzaj awarii; jeśli jest to awaria ekranu można przystąpić do wymiany pamiętając, iż w różnych komputerach może ona przebiegać inaczej.

Ze względu na swoją przenośność, laptopy często narażone są na różnego rodzaju wypadki. Właśnie przez to, że laptop można zabrać ze sobą wszędzie, czasami może się zdarzyć, że upadnie, niechcący zrzucimy go z kolan pracując na przykład na balkonie i nieszczęście gotowe. Z ekranu robi się pajęczyna i drogi sprzęt nie nadaje się do użytkowania. Wówczas trzeba wymienić ekran w laptopie.

Kilka danych technicznych
Wyższość komputerów stacjonarnych nad laptopami pod tym względem jest ogromna. W momencie awarii monitora komputera stacjonarnego wystarczy kupić nowy monitor, podłączyć go do komputera i możemy cieszyć się działaniem nowego sprzętu. W przypadku laptopów sprawa wygląda o wiele bardziej skomplikowanie. Pierwszą trudnością jest oczywiście fakt, iż laptop to pojedyncze urządzenie, co stanowi pewną trudność w momencie wymianu ekranu w laptopie. Odpowiedni ekran to bardzo ważny i zarazem najdroższy element przenośnego komputera. Jego cena jest o wiele wyższa niż cena procesora, dysku twardego czy karty graficznej. Na jego jakość składają się takie parametry jak typ matrycy, kontrast, jasność, czas reakcji.

Wskazówki dotyczące wymiany ekranu
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest oddanie laptopa do serwisu, jednak koszt wymiany uszkodzonego ekranu na nowy to wydatek kilkuset złotych. Doliczając do tego koszt kupna nowego ekranu, transakcja wydaje się być zupełnie nieopłacalna. W związku z tym ekran w laptopie można wymienić samodzielnie. Zanim jednak do tego przejdziemy, należy zorientować się, co dokładnie stało się z naszym laptopem. W tego typu komputerach mogą wystąpić różnego rodzaju awarie związane z ekranem, jednak niekoniecznie musi się to wiązać z jego wymianą. Częstym problemem jest awaria matrycy, czasem może być to po prostu uszkodzona grafika w komputerze. Jeśli jednak naszym problemem jest uszkodzony ekran, należy zastąpić go nowym. Aby wymienić ekran w laptopie należy przede wszystkim wyłączyć laptopa. Dla pewności można wyjąć baterię. Następnie należy wyjąć klawiaturę z laptopa, a w dalszej kolejności odłączyć antenę od karty sieciowej. Po tych czynnościach można odkręcić stary ekran laptopa, a na jego miejsce wkręcić nowy. Kiedy już to zrobimy można z powrotem podłączyć antenę do płyty systemowej, a następnie do karty sieciowej. Na końcu można już zamontować klawiaturę i cieszyć się działaniem nowego sprzętu. Należy pamiętać jednak o tym, iż w komputerach różnych firm wymiana może przebiegać zupełnie inaczej niż w podanych powyżej wskazówkach.