Jak wyprawić urodziny dziecka w domu?

Aby wyprawić urodziny dziecka w domu należy przygotować pyszne i ładnie wyglądające potrawy oraz umiejętnie zorganizować czas gości.

Wyprawienie urodzin dziecka w domu jest dla rodzica niemałym wyzwaniem, ale też daje możliwość zorganizowania wyjątkowego dnia tak, aby jubilat miło go wspominał. Należy przede wszystkim zdecydować czy przyjęcie będzie spotkaniem rodzinnym, czy raczej zabawą w gronie kolegów dziecka. Warto zapytać dziecko, z kim chciałoby spędzić ten dzień, bo to przecież jego święto. Ważny jest też wybór odpowiedniego dnia. Najlepiej, gdyby impreza odbywała się w sobotę bądź niedzielę. Unika się wtedy rozczarowania z powodu czyjejś nieobecności oraz pośpiechu, a zyskuje więcej czasu na zabawę. Świetnym rozwiązaniem będzie również przygotowanie wraz z dzieckiem zaproszeń, udekorowanie mieszkania oraz kupienie urodzinowych czapeczek dla gości. Dzięki temu przyjęcie będzie miało odświętny, typowo urodzinowy charakter.

Atrakcyjny jadłospis
Poza tortem ze świeczkami na przyjęciu urodzinowym muszą znaleźć się również inne potrawy. Gdy gośćmi dziecka będą koledzy, można zrezygnować z przygotowywania obiadu, a imprezę zorganizować w godzinach popołudniowych, na przykład o 15. Nie ma wtedy obowiązku podawania obiadu, ale należy pamiętać, że dzieci podczas zabawy na pewno zgłodnieją. Na pewno posmakują im wtedy kanapki, należy jednak sprawić, aby wyglądały i smakowały niebanalnie. Przede wszystkim powinny być kolorowe, a więc ozdobione warzywami, ketchupem bądź majonezem. Każda kanapka powinna wyglądać jak obrazek, a przy okazji być nieduża, możliwa do szybkiego zjedzenia, bo wiadomo, że podczas zabawy nie ma czasu na zaspokajanie głodu. Można też w ciekawy sposób ozdobić uwielbiane przez dzieci parówki, nadziać je serem, zaaranżować tak, żeby przypominały ludzi bądź zwierzęta. Przyjęcie w gronie rodzinnym wymaga zaserwowania obiadu. Należy jednak zadbać o to, aby podawane potrawy były lubiane przez dziecko. Nie może być sytuacji, kiedy jubilat na własnych urodzinach jest zmuszany do spożywania znienawidzonego dania - zamiast flaków oraz schabowego z bigosem można na przykład zaserwować zupę pomidorową i klopsiki.

Organizacja czasu
Wyprawianie urodzin dziecka w domu nakłada na gospodarza obowiązek zorganizowania czasu tak, żeby goście się nie nudzili. Jeśli przyjęcie ma być spotkaniem w gronie przyjaciół jubilata, warto zebrać kilka pomysłów na gry i zabawy. Idealnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie imprezy na podwórko, ale w mieszkaniu również można ciekawie spędzić czas. Należy jednak pozwolić gościom na spontaniczność, dzieci mają się dobrze bawić, a nie wykonywać polecenia jak w przedszkolu. Przyjęcie w gronie rodzinnym niesie ze sobą zagrożenie, że jubilat i jego święto zostaną zapomniane. Nie można do tego dopuścić. Dziecko obchodzi urodziny raz w roku i należy ten dzień odpowiednio uczcić. Warto więc zaprosić gości do pomieszczenia, w którym nie będą musieli siedzieć za stołami, włączyć muzykę, zaproponować zabawę balonami albo tańce. Młodsi goście na pewno chętnie zaangażują się w zabawę, a starsi popatrzą na nich z uśmiechem.