Jak wyretuszować cienie pod oczami w GIMPie

Pędzel z białą farbą, nowa warstwa w odpowiednim trybie i kilka minut poświęconych edycji fotografii pozwoli wyretuszować cienie pod oczami w GIMPie.

GIMP jest darmowym odpowiednikiem popularnego Photoshopa. Program można ściągnąć w polskiej wersji językowej, co dodatkowo ułatwia jego obsługę. Dzięki narzędziom w nim zawartym można tworzyć obrazki w technice digital, wycinać fragmenty zdjęć, zmieniać rozmiary i kolory obrazka czy tworzyć profesjonalne fotomontaże. Przydaje się on też przy upiększaniu i poprawianiu fotografii. Takie czynności jak wyretuszowanie cieni pod oczami w GIMPie to zabiegi łatwe, na które nie potrzeba wiele czasu, a dzięki którym zdjęcie wygląda o wiele korzystniej.

Narzędzia programu do retuszu cieni pod oczami

GIMP funkcjonalnie jest bardzo zbliżony to Photoshopa. Podobnie jak program od Adobe posiada on warstwy i ich maski, narzędzia służące do zmian i modyfikacji kolorów, filtry i narzędzia do modyfikacji obrazów czy bogatą paletę gradientów, pędzli i deseni, które użytkownik może także tworzyć sam. Bogaty interfejs (przybornik) z wieloma przydatnymi narzędziami, jak choćby pędzel, gumka, kadrowanie czy rozmycie umożliwia użytkownikowi pełną kontrolę nad tym, co robi z wybranym obrazkiem, a także pozwala tworzyć własną grafikę na wiele ciekawych sposobów. Dzięki odpowiednim opcjom i przyrządom w GIMPie można także zmienić tryb mieszania kolorów, a także pracować na kilku różnych systemach kolorów: RGB, CMYK oraz w skali szarości. Oprogramowanie współpracuje też z urządzeniami czułymi na nacisk (na przykład tabletami graficznymi), dzięki czemu jego eksploatacja jest jeszcze przyjemniejsza i wygodniejsza.

Retusz zdjęcia - cienie pod oczami

Aby fotografia wyglądała korzystniej, można ją wyretuszować. W zależności od tego, co użytkownik ma zamiar zrobić, może być to trudniejsze i bardziej czasochłonne lub całkiem proste. Wyretuszowanie cieni pod oczami w GIMPie nie należy to czynności przesadnie trudnych. W otwartym pliku ze zdjęciem, nad którym użytkownik ma zamiar pracować, należy stworzyć nową warstwę - w menu warstw kliknąć pierwszą ikonkę na dolnym pasku z lewej strony: 'Tworzy nową warstwę'. Następnie w oknie, które się pojawi należy wybrać jej typ wypełnienia - w tym przypadku 'Przezroczysta'. Gdy podkład pod pracę jest już gotowy, pędzlem z biała farbą należy zaznaczyć obszar cienia pod okiem (na nowo utworzonej, przezroczystej warstwie). Teraz pora na pracę z filtrami. Z ich menu należy wybrać 'Rozmycie', a potem 'Rozmycie Gaussa'v (menu z filtrami znajduje się na górnym pasku opcji). Jest to lepsza i przede wszystkim dokładniejsza metoda, niż własnoręczne rozmywanie koloru. Po ustawieniu promienia rozmycia na 75x75 pikseli należy kliknąć ok, a potem przejść do okna warstwy i zmienić jej tryb ze 'Zwykłego' na 'Wartość'. Jest to ostatni krok na drodze do usunięcia cieni. W przypadku gdy użytkownik nie uważa efektu swojej pracy za najlepszy, zawsze może warstwę usunąć i zrobić wszystko jeszcze raz, tym razem na przykład zmieniając wartość rozmycia i w ten sposób wyretuszować cienie pod oczami w GIMPie.