Jak wyretuszować oczy w GIMPie

Aby wyretuszować oczy w gimpie, jednym z najlepszych darmowych programów graficznych musimy wykorzystać jedną z wielu jego zaawansowanych funkcji, jaką jest filtr kolorów.

GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, należy do najpopularniejszych, całkowicie darmowych edytorów graficznych na świecie. Licencja GNU umożliwia korzystanie z programu bez żadnych opłat i ograniczeń każdemu użytkownikowi, uwzględnia również otwartość kodu źródłowego programu, co czyni go bardzo elastycznym i poddawanym stałym ulepszeniom. Swoją funkcjonalnością nie ustępuje bardzo drogim, komercyjnym programom takich potentatów jak Adobe czy Corel. Do domowej obróbki zdjęć nie potrzebujemy bardzo kosztownego programu, równie skutecznie możemy wyretuszować oczy w GIMPie. Należy pamiętać, że za programem nie stoi żadna bogata korporacja ani potężna firma, tylko grupa pasjonatów, więc nie wszystkie opcje muszą w stu procentach odpowiadać naszym oczekiwaniom, jednak całkowita darmowość programu w zupełności to rekompensuje.

 

 

  • Instalacja edytora GIMP

Aby zainstalować program, należy pobrać z internetu plik instalacyjny. Najlepiej uczynić to ze strony organizacji wspierającej edytor: gimp.org. Możemy również ściągnąć odpowiedni plik z zaufanej strony zawierającej programy instalacyjne. Należy jednak unikać niepewnych, rzadko odwiedzanych serwisów, plik instalacyjny pobrany z nich może być zainfekowany groźnym wirusem lub programem szpiegowskim. Po pobraniu pliku oznaczonego wersją programu uruchamiamy go, klikając na nim dwukrotnie. Po zapoznaniu się z licencją GNU możemy zainstalować program w dowolnie wybranym przez nas katalogu, wpisując w okienku dialogowym ścieżkę dostępu. Następnie wybieramy między pełną a kompaktową, zajmującą mniej miejsca na dysku wersją instalacji. W następnym okienku dokonujemy wyboru, pliki o jakim rozszerzeniu będę domyślnie otwierane przez program GIMP. Po zakończeniu instalacji program uruchamia się automatycznie i możemy wybrać zdjęcie, by wyretuszować oczy w GIMPie. Możliwe jest również pobranie dodatkowego pliku instalacyjnego, zawierającego zaawansowane opcje pomocy i dokumentację programu.

 

  • Retusz zdjęcia

Aby wyretuszować oczy w GIMPie otwieramy wybrane zdjęcie, klikając menu File, następnie Open. Jeżeli zaznaczyliśmy w czasie instalacji pliki JPG, wtedy wystarczy dwukrotnie kliknąć właściwe zdjęcie, by otworzyło się w edytorze. Po otwarciu pliku wybieramy narzędzie Rectangle Select Tool (narzędzie prostokątnego zaznaczania) i zaznaczamy możliwie najmniejszy obszar, w którym znajdą się oczy fotografowanej osoby, które poddamy korekcie. Możemy również skorzystać z Elipse Select Tool lub Free Select Tool. Każda z tych opcji różni się kształtem zaznaczanego obszaru – odpowiednio eliptyczne i o dowolnym kształcie. Następnie klikamy menu Filters (filtry), podmenu Enchance (wzbogacanie) i wybieramy opcje Red-Eye removal (usunięcie czerwonych oczu). Uruchomi się podgląd zaznaczonego obszaru, wraz z suwakiem korekcji czerwonych oczu. Przesuwając go w prawo możemy dokonać redukcji czerwonego koloru widocznego na zdjęciu. Należy pamiętać, by nie przesadzić z wartością korekty, tak aby nie doszło do przekłamania kolorystyki całego zaznaczonego obszaru. Po zatwierdzeniu zmian guzikiem OK., możemy otworzyć następne zdjęcie i wyretuszować oczy w GIMPie lub dokonać innej korekty za pomocą tego programu.