Jak wysuszyć telefon - ratunek po upadku do wody

Aby wysuszyć telefon po upadku do wody należy wyjąć z niego wszystkie możliwe części i delikatnie usunąć jak największą ilość wody.

Upadek telefonu do wody to poważny problem, który grozi uszkodzeniem lub nawet całkowitym zepsuciem aparatu. Woda bowiem może spowodować korozję metalowych elementów telefonu, zaś zwarcie wywołane wilgocią może być przyczyną przepalenia elementów elektronicznych. Jeśli więc przydarzy nam się taki wypadek, należy wiedzieć, w jaki sposób wysuszyć telefon, aby uratować go przed popsuciem.

Pierwsza pomoc dla zalanego telefonu
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku upadku telefonu do wody, jest jak najszybsze wyciągnięcie go z niej. Jeśli uda nam się wyciągnąć telefon w ciągu kilkunastu sekund, być może woda nie przedostanie się do wnętrza aparatu, który jest chroniony dość szczelną obudową. Im dłużej telefon przebywa w wodzie, tym większe ryzyko, że dozna poważnych uszkodzeń. Natychmiast po wyjęciu z wody należy usunąć z telefonu baterię, aby odłączyć źródło energii od elektronicznych części aparatu (co ochroni je przed spaleniem). Następnie należy wyjąć z telefonu kartę sim i zdjąć obudowę. Wszystkie te elementy trzeba wysuszyć tak dokładnie jak to tylko możliwe papierowym ręcznikiem lub innym materiałem dobrze wchłaniającym wilgoć.

Usuwanie zanieczyszczeń z telefonu
W dalszej kolejności, przy pomocy wacika, należy przetrzeć wszystkie elementy telefonu wodą destylowaną, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogły znajdować się w wodzie. Następnie należy - również przy pomocy wacika - przemyć wszystkie części spirytusem, dzięki czemu zapobiegniemy korozji metalowych elementów. Po wykonaniu tych zabiegów trzeba odłożyć telefon na kilka dni, aby mógł wyschnąć. Aby przyspieszyć ten proces i dokładniej wysuszyć telefon, można umieścić go w pudełku wypełnionym silikażelem (substancją o silnych właściwościach higroskopijnych, którą można kupić na przykład w sklepach obuwniczych lub odzieżowych). Po 2-3 dniach urządzenie można spróbować złożyć i uruchomić. Jeśli mimo wykonanych zabiegów telefon nadal nie chce działać, można podłączyć go do ładowarki – jeśli włączy się po podłączeniu do źródła energii, to znaczy, że popsuła jedynie się bateria. Jeśli jednak nie zacznie działać, prawdopodobnie będzie wymagał naprawy w serwisie.

Czego nie wolno robić z zalanym telefonem
Aby wysuszyć telefon i przywrócić mu sprawność, należy także pamiętać, w jaki sposób nie można postępować. Jeśli telefon ulegnie zalaniu i samoistnie się wyłączy, w żadnym wypadku nie można próbować go włączać. Nie można też podłączać go do ładowarki. Takie działanie grozi bowiem spaleniem jego elektronicznych elementów. Nie można także suszyć telefonu przy pomocy suszarki do włosów, gdyż nawiew powietrza może spowodować przedostanie się kropel wody do głębszych części telefonu. Zalanego telefonu nie powinno się także suszyć na słońcu, kaloryferze czy w pobliżu innych źródeł wysokiej temperatury. Zwłaszcza baterię należy suszyć z dala od źródeł ciepła. W przeciwnym wypadku może się ona wylać lub wybuchnąć.