Jak wytłumaczyć dziecku separację rodziców?

Aby zminimalizować negatywny wpływ rozstania małżonków na dziecko, warto wiedzieć, jak wytłumaczyć dziecku separację rodziców oraz jak oswoić je z nową sytuacją w rodzinie.

Separacja rodziców nie pozostaje bez wpływu na dzieci, które często głęboko przeżywają rozstanie rodziców i nie mogą się z nim pogodzić. Niektóre dzieci uważają, że są winne konfliktu między rodzicami i doświadczają poczucia zagubienia oraz bezsilności. Efektem zazwyczaj są problemy z nauką , unikanie rozmów oraz oddalenie się od znajomych. Nierzadko reakcje tego typu pojawiają się i nasilają, ponieważ rodzice nie wiedzą, jak wytłumaczyć dziecku separację. Rozmowę z dzieckiem na temat separacji warto więc dobrze przemyśleć i odpowiednio się do niej przygotować.

Wyjaśnij proces separacji

Wytłumacz dziecku, dlaczego rodzice się rozstają, wyjaśnij proces separacji i zmiany, jakie nastąpią w rodzinie. Trzeba pamiętać, że niektóre dzieci (zależnie od ich wieku i stopnia rozwoju) nie są w stanie zrozumieć niektórych zdarzeń w ich życiu bez pomocy dorosłych. Jeśli odpowiednio nie wytłumaczysz dziecku separacji, będzie ono obwiniało siebie za rozstanie rodziców myśląc, że przyczyną było jego zachowanie, i że rodzice już go nie kochają lub mogą przestać je kochać. Takie wymyślone wersje wydarzeń mogą wpłynąć negatywnie na dalszy rozwój dziecka i osłabić jego poczucie własnej wartości. Dlatego wytłumacz dziecku jasno, że rodzice się rozstają, bo nie mogą już ze sobą żyć, oraz że ono nie jest powodem separacji. Zapewnij dziecko, że oboje rodzice ciągle je bardzo kochają.

Mów o uczuciach

Aby radzić sobie ze swoimi emocjami i doświadczeniami, dzieci potrzebują wielu okazji, by o nich rozmawiać. Muszą także zostać wysłuchane i zrozumiane. Mówienie o uczuciach jest bardzo ważne dla dzieci w każdym wieku. Szczególnie ważne jest natomiast wtedy, kiedy dziecko przechodzi przez smutny i trudny okres w swoim życiu, jakim jest separacja rodziców. Postaraj się, aby dziecko czuło się wysłuchane i zrozumiane. Zapewnij je, że przykładasz dużą wagę do jego uczuć.

Bierz pod uwagę zdanie dziecka

Kiedy podejmujesz decyzje dotyczące dziecka, musi ono czuć, że liczysz się z jego zdaniem. W zależności od wieku i stopnia dojrzałości, zaangażuj je w proces separacji. Uwzględniaj opinie i życzenia dziecka i nawet, jeśli się z nimi nie zgadzasz, wysłuchaj ich. Dziecko powinno wiedzieć, że liczysz się z jego zdaniem.

Szanuj współmałżonka

Rozmawiając z dzieckiem nie zrzucaj całej winy za rozpad rodziny na współmałżonka – sprawi to, że dziecko będzie czuło się bardzo zagubione. Tłumacząc dziecku separację rodziców należy zachować pozytywny obraz jego matki/ojca i nie wciągać dziecka w konflikt – powinno ono mieć dobrą opinię na temat obojga rodziców. Rodzice nie powinni przelewać na dziecko złości i frustracji spowodowanych konfliktem między nimi. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje zarówno matki, jak i ojca (pomijając sytuacje patologiczne).