Jak wywabić plamy z kawy z dywanu i innych tekstyliów

Metoda, którą zastosujesz, aby skutecznie wywabić plamę z kawy, nie uszkadzając dywanu czy bluzki, zależy od rodzaju tkaniny i czasu powstania plamy.

Każdy gospodarz marzy o tym, aby jego mieszkanie wyglądało idealnie. Niestety, wiele produktów spożywczych może pozostawić niestetyczne plamy, a jednym z większych utrapień jest rozlana kawa. Zamaist uciekać się do drogich środków dostępnych w sklepach, oddawania tekstyliów do pralni czy nawet wymieniania na nowe, warto zwrócić się w kierunku domowych sposobów. 

 

 • Dywan wełniany
  Metoda, którą zastosujemy, aby wywabić plamę z kawy, zależna jest od rodzaju materiału, z jakiego zrobiony jest dywan. Jeżeli jest on wełniany postępujemy w następujący sposób. Wacik lub chusteczkę zwilżamy i przykładamy do plamy. Delikatnie przyciskamy, aby kawa wsiąkła. Pamiętajmy jednak, że plamy nie można szorować, gdyż grozi to trwalszym wsiąknięciem jej w materiał. Kiedy plama wyschnie przygotowujemy mieszankę spirytusu denaturowanego (można go kupić w sklepach chemicznych) i octu. Składniki te mieszamy w proporcji jeden do jednego. Tak przygotowanym środkiem czyścimy delikatnie plamę. 
 • Dywany ze sztucznych tkanin
  Pozbywanie się plamy zaczynamy tak jak w przypadku dywanu z wełny - wchłaniamy rozlaną kawę w mokry wacik. Następnie, po osuszeniu, posypujemy plamę solą. Przygotowujemy ciepłą wodę z dodatkiem proszku lub płynu do prania i tą mieszanką delikatnie czyścimy plamę. Można też polać dywan wodą mineralną i czyścić plamę szmatką. Ważne jest, aby szmatka była zawsze czysta, w przeciwnym razie możemy niechcący powiększyć plamę, zamiast ją usunąć. 
 • Usuwanie plam świeżych
  Plamy z kawy grożą nie tylko naszym dywanom, ale też obrusom i ubraniom. W tym przypadku wybór sposobu, w jaki możemy wywabić plamę z kawy, zależny jest od czasu jej powstania. Jeżeli plama jest bardzo świeża należy posypać ją solą, po czym po chwili dokładnie wypłukać. Następnie należy posmarować ją proszkiem lub płynem do prania i wypłukać w gorącej wodzie. Drugim sposobem jest wypłukanie plamy w zimnej wodzie, a następnie posmarowanie jej z obu stron mieszanką octu, proszku do prania i zimnej wody. Przed użyciem takiej mieszanki trzeba sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy tkanina nie zostanie uszkodzona. 
 • Usuwanie plam starych
  Aby wywabić plamy z kawy, które powstały wcześniej, można zastosować ciepłą wodę z dodatkiem amoniaku lub gliceryny. Plamę pocieramy szmatką namoczoną w takim roztworze, po czym spłukujemy. Innym sposobem jest namoczenie ubrania lub obrusu w ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego, a następnie wyczyszczenie spirytusem. Można także posmarować plamę mieszanką spirytusu i gliceryny i pozostawić na dłuższy czas. Smarowanie należy kilkakrotnie powtórzyć, po czym dokładnie spłukać materiał ciepłą wodą. Należy także pamiętać, że jeżeli za pierwszym razem nie uda nam się całkiem pozbyć plamy, nie wolno ubrania suszyć w suszarce ani prasować. Wysoka temperatura utrwali bowiem plamę.