Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Aby zabezpieczyć auto przed kradzieżą można założyć mechaniczną blokadę, elektroniczny alarm samochodowy lub wyposażyć je w monitoring GPS.

Wśród właścicieli samochodów istnieje powszechne przekonanie, że złodziej może ukraść każdy pojazd, niezależnie od tego, jak dobrze jest on zabezpieczony. Czasem jednak zabezpieczenie może skutecznie utrudnić mu to zadanie i powstrzymać go do czasu, kiedy właściciel wróci do auta lub ktoś zobaczy, że stało się one przedmiotem napadu. Dlatego właśnie każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć auto przed kradzieżą, aby nie było ono łatwym łupem dla złodziei.

 

 

 • Mechaniczne blokady
  Choć obecnie większość produkowanych samochodów wyposażona jest w elektroniczne zamki, wielu właścicieli decyduje się zabezpieczyć auto przed kradzieżą w sposób mechaniczny, przy pomocy różnego rodzaju blokad. Na rynku istnieje kilka typów tych blokad. Można je założyć na przykład na kierownicę – niestety mała jest skuteczność tego typu ochrony, gdyż można ją łatwo zdjąć (złodzieje zazwyczaj przecinają po prostu obręcz kierownicy). Zawsze jednak zajmuje to trochę czasu, zdejmowanie blokady może także zauważyć jakiś przechodzień, a to zwiększa szansę na ocalenie samochodu. Dostępne są także blokady skrzyni biegów, które są o wiele skuteczniejsze. Zakłada się je przy włączonym biegu wstecznym – nawet w przypadku, gdy złodziejowi uda się uruchomić samochód, może jechać tylko do tyłu, a to na pewno zwróci czyjąś uwagę. Dużo trudniej jest ją także usunąć.
 • Autoalarmy
  Obecnie większość nowych samochodów wyposażona jest w to zabezpieczenie. Można wyróżnić dwa rodzaje alarmów samochodowych. Pierwszy z nich uruchamia się w przypadku otwarcia drzwi lub bagażnika, natomiast drugi reaguje także na ruch wewnątrz samochodu (chroni auto na przykład w sytuacji, gdy ktoś wślizgnie się do niego zanim je zamkniemy). Niektóre z alarmów wyposażone są w system automatycznego zamykania szyb, który zabezpiecza właściciela w sytuacji, gdy w pośpiechu zapomni o zamknięciu szyb w aucie. 
 • Monitoring GPS
  Jest to jeden z najdroższych, ale też najbardziej skutecznych sposobów, w jaki można zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Samochód z założonym systemem monitoringu śledzony jest przez satelity GPS. W przypadku kradzieży właściciel powinien zadzwonić na numer alarmowy, po czym auto zostaje zdalnie namierzone i odcięty zostaje zapłon (samochód zostaje unieruchomiony). Elementy systemu montowane są w kilku różnych miejscach w samochodzie, co utrudnia złodziejowi znalezienie ich. 
 • Jak nie dać się okraść
  Aby zabezpieczyć auto przed kradzieżą, należy też znać kilka podstawowych zasad, o których wiele osób niestety zapomina, przez co ich samochody stają się łupem złodziei. Nie wolno zostawiać w samochodzie otwartych drzwi, nawet podczas jazdy (dużo napadów odbywa się na przykład na skrzyżowaniach, gdzie nikt się tego nie spodziewa). Nie można zostawiać w samochodzie dokumentów pojazdu. Nie powinno się także zostawiać w widocznych miejscach cennych rzeczy.